naukazdrowie

Pierwsze sukcesy Watsona w dziedzinie medycyny

Stworzona przez IBM sztuczna inteligencja o nazwie Watson już od dawna nie jest jedynie ciekawostką, którą firma chwali się w teleturniejach. Od dłuższego czasu prowadzone są bowiem prace, które zmierzają do wykorzystania jego możliwości w medycynie. W tej dziedzinie Watson może pochwalić się już spektakularnym sukcesem – zdiagnozował białaczkę, którą przeoczyli lekarze.

O zdarzeniu donoszą lekarze z Uniwersytetu Tokijskiego, którzy w swojej praktyce korzystają z podpowiedzi podsuwanych przez Watsona. W przypadku pewnej sześćdziesięcioletniej kobiety podpowiedź ta okazała się być wprost zbawienna, ponieważ od kilku miesięcy leczona była ona na chorobę, której nie miała. Jak nietrudno się domyślić, kuracja nie przynosiła zakładanych efektów. Dopiero Watson zdiagnozował u kobiety rzadką odmianę białaczki.

Co ciekawe postawienie prawidłowej diagnozy zajęło maszynie około 10 minut. Tyle trwało porównanie wyników badań pacjentki z bazą danych zawierających 20 milionów artykułów naukowych na temat nowotworów. Nowa diagnoza doprowadziła do zmiany leczenia, co w konsekwencji najprawdopodobniej uratowało pacjentce życie.

Jeszcze sporo czasu będzie musiało minąć, zanim AI wspomagające stawianie diagnozy stanie się standardem, ale zarówno ten przykład, jak i inne podobne, które również miały miejsce, pokazują, że opracowany przez IBM Watson zmierza w dobrym kierunku.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści