newssmartfonyWiadomości promowane

Pierwsze smartfony z Ubuntu Phone OS pojawią się w październiku

Już pod koniec tego miesiąca posiadacze smartphone’ów Galaxy Nexus będą mogli ściągnąć Ubuntu Phone OS przystosowany do ich urządzenia. Tymczasem Mark Shuttleworth, założyciel i CEO Canonical Ltd zapowiada, że pierwsze smartphone’y zbudowane od początku z myślą o tym systemie pojawią się już w październiku.

Pierwsi entuzjaści wypróbować będą mogli testowe wersje Ubuntu Phone OS w ciągu najbliższych tygodni, ale, nie oszukujmy się, entuzjastów jest za mało, by można było na nich oprzeć jakikolwiek model biznesowy – do nowego systemu operacyjnego należy przekonać zwyczajnych klientów a nie samych deweloperów. Dlatego Ubuntu Phone OS nie może obejść się bez flagowych urządzeń, które będą spełniały tę rolę. Prace nad nimi trwały już od jakiegoś czasu, teraz Mark Shuttleworth podzielił się spodziewaną datą premiery nowych urządzeń – będzie to październik tego roku.

Według szefa Canonical Ubuntu Phone OS zostanie wtedy udostępniony na dwóch dużych rynkach. Nie powiedział jednak jak to rozumieć, więc pozostaje tylko mieć nadzieję, że miał na myśli Europę i Amerykę Północną. Shuttleworth stwierdził także, że ich system operacyjny spotkał się z uznaniem operatorów komórkowych, z których „wielu zainteresowanych jest przełamaniem hegemonii Apple i Google na rynku smartphone’ów.” Niestety, zapytany przez Wall Street Journal o więcej konkretów, odmówił podania operatorów, z którymi nawiązano współpracę. Nie zdradził także kto zbuduje pierwsze urządzenia z Ubuntu Phone OS.

Podzielił się za to kilkoma interesującymi informacjami na temat samych urządzeń. Nie jest to co prawda specyfikacja techniczna, a jedynie kilka funkcjonalności, które Canonical chce wprowadzić do smartphone’ów z Ubuntu.

Przede wszystkim urządzenia będzie można podłączyć do zewnętrznych monitorów, a dzięki bezprzewodowej klawiaturze i myszce zamienią się w pełni funkcjonalne desktopy. Użytkownicy będą mieli także możliwość strumieniowania aplikacji Windowsowych uruchomionych na serwerze, bezpośrednio na urządzenie przenośne. Zwłaszcza ta ostatnia funkcjonalność może spodobać się klientom korporacyjnym ale nie będzie to raczej „killer feature” Ubuntu Phone OS.

Cy możemy się więc spodziewać kolejnej rewolucji październikowej? Raczej nie bardzo. W odróżnieniu od Androida, iOSa i Windows Phone, Ubuntu Phone OS nie może liczyć na wsparcie potężnych korporacji. Jeśli Canonical będzie miało szczęście, zdobywanie rynku w ich wykonaniu będzie przypominało raczej to, co obserwować możemy w przypadku Windows Phone. Co nie znaczy, że nie powinni próbować.

podobne treści