naukawynalazki

Pierwsze narzędzie wydrukowane w kosmosie

Choć święta jeszcze nie nadeszły, astronauci na ISS otrzymali już nieoczekiwany prezent. Jest to pierwszy element wyposażenia stacji wydrukowany w kosmosie.

Co prawda stworzona przez Made in Space drukarka 3D znajduje się już od jakiegoś czasu na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, do tej pory drukowano na niej jedynie testowe przedmioty, które mają wrócić na Ziemię, by specjaliści od inżynierii materiałowej mogli dokładnie sprawdzić jakie różnice występują pomiędzy przedmiotami wydrukowanymi na Ziemi, a tymi, które powstały na orbicie. To się jednak zmieniło w ubiegłym tygodniu, kiedy NASA wysłała na ISS pliki z gotowym do wydrukowania kluczem nasadowym, który przyda się pracującym na stacji astronautom.

„Usłyszeliśmy, że dowódca ISS Barry Wilmore wspominał przez radio, że przydałby im się nowy, więc zaprojektowaliśmy go w przy pomocy programu CAD i dostarczyliśmy go szybciej, niż mogłaby to zrobić jakakolwiek rakieta. To pierwszy przypadek kiedy sprzęt został ‚wysłany mailem’ w kosmos,” wyjaśnia założyciel Made In Space Mike Chen. „Ponieważ wysłanie danych (które podróżują z prędkością światła) w kosmos jest dużo szybsze niż wysyłanie fizycznych obiektów (co oznacza miesiące lub lata oczekiwań na rakietę), drukowanie sprzętu w kosmosie ma większy sens niż jego wysyłanie.”

NASA przesłała pliki z zaprojektowanym przez Made in Space kluczem do kontrolowanej z Ziemi drukarki znajdującej się na ISS, a astronautom pozostało jedynie wyjęcie nowego klucza nasadowego z komory roboczej.

Zdjęcie: NASA

podobne treści