biznesnews

Pierwsze bankomaty rozpoznające twarze

A gdyby to twoja twarz mogła zastąpić kartę do bankomatu? Jeden z hiszpańskich banków wyszedł z założenia, że właściwie jest to całkiem niezły pomysł i jako pierwszy na świecie wprowadził, w których wypłacimy pieniądze bez konieczności wkładania karty i podawania kody PIN. Wystarczy, że rozpozna naszą twarz.

Hiszpański CaixaBank wprowadził do użytku pierwsze na świecie bankomaty, w których można wypłacić gotówkę po rozpoznaniu i potwierdzeniu twarzy klienta. Oczywiście były już bankomaty korzystające z zabezpieczeń biometrycznych, ale te są pierwszymi, w których użyto mechanizmu podobnego do Face ID.

Aby móc skorzystać z takiego bankomatu, klienci banku muszą zarejestrować się w specjalnej, pilotażowej usłudze i udać się osobiście do jednego z oddziałów banku, ponieważ ten musi wykonać biometryczne zdjęcie twarzy zainteresowanej osoby.

„We współczesnych, cyfrowych czasach, bezpieczeństwo i elastyczność są najważniejszymi elementami transakcji, a wykorzystanie technologii biometrycznej w bankomatach oferuje korzyści w obu obszarach,” stwierdził Benjamí Puigdevall, szef działu cyfrowego CaixaBank.

Na razie CaixaBank posiada tylko cztery bankomaty tego typu w swoich oddziałach w Barcelonie, ale bank planuje umieścić po jednym w każdej ze swoich placówek jeszcze w tym roku.

Ilustracja: CaixaBank

podobne treści