naukanews

Pierwsza terapia sparaliżowanego pacjenta przy użyciu komórek macierzystych

Lekarze z Shepherd Center w Atlancie ogłosili wczoraj, że w piątek wszczepili komórki
macierzyste pacjentowi z uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Pierwsza terapia tego rodzaju ma na celu głównie sprawdzenie, czy leczenie jest bezpieczne.

Naukowcy od lat badali komórki macierzyste z nadzieją, że okażą się pomocne w leczeniu uszkodzeń rdzenia kręgowego, cukrzycy i chorób neurologicznych. Eksperymenty na szczurach wykonywano w Reeve-Irvine Research Center przy Uniwersytecie Kalifornijskim, licencję na wykorzystanie technologii posiada kalifornijska Geron Corporation.

Naukowcom pod przewodnictwem neurobiologa Hansa Keirsteada udało się przekształcić pobrane z embrionów komórki macierzyste w oligodendrocyty, czyli komórki odpowiedzialne za formowanie osłonek mielinowych w centralnym układzie nerwowym. Odtworzenie warstwy ochronnej komórek nerwowych mogłoby pomóc w przywróceniu funkcjonowania rdzenia kręgowego w przypadkach, w których nie jest on zerwany, czyli w olbrzymiej większości przypadków (zazwyczaj właśnie osłonka mielinowa części komórek jest uszkodzona lub zniszczona).

Próby kliniczne na zwierzętach zakończyły się powodzeniem. Sparaliżowane szczury, którym wszczepiono komórki macierzyste, przynajmniej częściowo odzyskiwały zdolność poruszania.

W pierwszej fazie badań biorą udział pacjenci z uszkodzeniami między trzecim a dziesiątym kręgiem piersiowym. Wkrótce okaże się, czy terapia jest bezpieczna. Dopiero później naukowcy zamierzają dociekać, czy będzie skuteczna. 

Lekarze mówią, że nawet, jeśli terapia nie przywróci pacjentom zdolności chodzenia, może znacznie wpłynąć na ważne dla samopoczucia funkcje życiowe – kontrolowania pęcherza i jelit oraz możliwość odbywania stosunków płciowych. [Max Read/giz, LATimes]

podobne treści

  • kuba.plazma

    Ok nie naśmiewam się z sparaliżowanych ale ostatni akapit??