news

Pierwsza prywatna japońska rakieta poleciała w kosmos

Na całym świecie prywatne firmy pracują nad własnymi środkami wystrzeliwania ładunków na orbitę. Najbardziej znaną z nich jest oczywiście SpaceX, ale również Japonia może pochwalić się osiągnięciami w tym zakresie – tamtejsza firma Interstellar Technologies właśnie wystrzeliła w kosmos rakietę Momo-3.

Rakieta Momo-3 ma około 10 metrów długości, 50 centymetrów średnicy i waży około tony. Według swoich twórców na orbitę może wynieść ładunek o wadze do 20 kilogramów. Przynajmniej w teorii, ponieważ ubiegłoroczny test wcześniejszego modelu rakiety, Momo-2, skończył się katastrofą po tym jak na wysokości 20 metrów układ sterujący uległ awarii.

Tym razem jednak, pomimo kilkukrotnego przekładania startu, wszystko poszło zgodnie z planem, a rakieta Momo-3 wzniosła się w sobotę w przestworza i przekroczyła linię Kármána, czyli umowną granicę kosmosu rozciągającą się na wysokości 100 kilometrów. Następnie przez 8 minut i 35 sekund leciała lotem balistycznym by ostatecznie spaść do Pacyfiku.

Na razie jest to więc skromny wkład, ale Interstellar Technologies nie planuje (jeszcze) wynoszenia większych ładunków. Firma widzi swoją przyszłość przede wszystkim w segmencie wynoszenia małych satelitów na orbitę, a sobotni test udowodnił, że jej rakieta jest w stanie podołać temu zadaniu.

podobne treści