naukanews

Pierwsza pamięć wymienna do mózgu

Wyobraźcie sobie możliwość przyswojenia pożądanej wiedzy przez włożenie do mózgu chipu. Ze szczurami już się udało, wkrótce pora na ludzi. Żegnaj, szkoło!

Szczerze mówiąc, do takiej metody nauki jeszcze daleko, ale poczyniono pierwszy krok. Naukowcy ze Szkoły Inżynierskiej Viterbi przy Uniwersytecie Kalifornii Południowej zbudowali protezę do mózgu składająca się z chipa z elektrodami wspomagającymi aktywność neuronów. Chip zbudowany przez specjalistów pod kierownictwem doktora Theodore’a Bergera przechowuje dane o impulsach nerwowych. Umieszczony w hipokampie, pełni funkcję elektronicznej pamięci, ułatwiającej uczenie się i odtwarzanie wiadomości.

Dowcip polega na tym, że chip musi być włączony. Berger tłumaczy:

Włączamy urządzenie – szczury pamiętają, wyłączamy – nie pamiętają. Doświadczenie po raz pierwszy wykazało, że dzięki naszej wiedzy o kodowaniu wspomnień przez neurony, pełniąca ich funkcję proteza potrafi identyfikować i sterować procesem zapisu informacji, dzięki czemu przywraca, a nawet wzmacnia funkcje poznawcze.

Słowem – buduje supermózg. Scenarzyści w Hollywood na pewno pracują już nad filmem z tym motywem.

Bardziej oddalonym od science fiction celem zespołu jest stworzenie udogodnień dla chorych cierpiących na chorobę Alzheimera, osób po wylewie i innych urazach mózgu. Kolejnym etapem badań będzie teraz przeprowadzenie eksperymentów na małpach. [PR Newswire]

podobne treści

 • stefffan2

  hmm taaaa i wyobraźcie sobie teraz ludzi, którzy się nie uczą a kupują takie chipy… po, jak to pan Berger powiedział „wyłączeniu” chip’a ludzie byli by tępi jak woreczki foliowe …. i staliby się zooombi .. masakra … przeraża mnie jutro …

 • Anonim

  @stefffan2 A mnie takie wiadomości bardzo cieszą mimo przybliżania świata do tego z filmu „Idiocracy”. Cieszy mnie to ponieważ pokazuje, że nauka nie stoi w miejscu. Coraz lepiej rozumiemy otaczający nas świat oraz jak działamy my sami przez co możemy życie ulepszać i przedłużać.

  hmmm zamach terrorystyczny przy pomocy impulsu elektromagnetycznego który sprawi że ludzie będą głupi i niezdolni do funkcjonowania może być kiedyś prawdopodobny

 • Omar

  Czekamy na jailbreak mózgu w celu instalacji homebrew :)

 • spychar125

  Po wyłączeniu chipów ludzie nie koniecznie byli by głupi. To czego się sami nauczyli by zostało.

 • fgfg

  To znaczy raczej, ze mozg uzywa i uczy sie nowych rzeczy. Po prostu da sie wszczepic 3 reke i nauczyc nia ruszac. Da sie uzywac polowy mozgu i zyc bo inna czesc przejmie funkcje brakujacej czesci (oczywiscie nie idealnie). Ten eksperyment dowodzi, ze mozg nauczyl sie, ze moze odlozyc do pamieci cos i tyle.

 • Anonim

  moim zdaniem słowa T.Bergera to mocna nadinterpretacja. Jeżeli coś co wszczepiono pomiędzy neurony i po wyłączeniu szczurki pamiętały mniej a po włączeniu więcej to jest to dowodem co najwyżej na to że ten chip……przewodzi. I tyle. Do płynnej interakcji z żywą tkanką w „jej protokole” może być jeszcze bardzo, bardzo daleko.

 • Anonim

  Moim zdaniem słowa T. Bergera to mocna nadinterpretacja. Jeżeli coś co wszczepiono pomiędzy neurony i po wyłączeniu szczurki pamiętały mniej a po włączeniu więcej to jest to dowodem co najwyżej na to że ten chip……przewodzi. I tyle. Do płynnej interakcji z żywą tkanką w „jej protokole” może być jeszcze bardzo, bardzo daleko.

 • insz

  ravyr skoro przewodzi to można podsłuchać co przewodzi, a dalej to już banalna zabawa dla inżynierów wstecznych

 • Anonim

  insz – właśnie nie bardzo, bo sygnał jest bardzo rozproszony (owszem, nieskomplikowany, ale z sygnału jednego/kilku/kilkuset neuronów nie da się jeszcze nic „podsłuchać”). Poruszanie kończyną już szybciej, ale uczestniczenie w torze informacji jeszcze nie w tym stuleciu