smartfonywynalazki

Pierwsza konferencja dla deweloperów modułowego smartphone’a odbędzie się w kwietniu

Google zapowiedziało wczoraj, że już za dwa miesiące odbędzie się pierwsza konferencja dla deweloperów pracujących nad modułowym smartphonem Ara. W tym roku zorganizowane zostaną jeszcze co najmniej dwa podobne spotkania, na których Mountain View zapozna deweloperów z możliwościami, jakie dają modułowe smartphone’y.

Pierwsza konferencja ma odbyć się w Muzeum Historii Komputerów w Mountain View w dniach 15-16 kwietnia i będzie przez Google transmitowana na żywo w Internecie. Jeszcze przed konferencją firma ma udostępnić deweloperom pierwszą wersję Module Developers Kit (MDK).

Dla zwykłych użytkowników najciekawszym wydarzeniem będzie jednak niewątpliwie prezentacja pierwszego sprawnego prototypu urządzenia. Podobno prace nad prototypem są już na ukończeniu a w kwietniu będziemy mogli zobaczyć coś, co nie przypomina domowego składaka – urządzenie ma mieć około centymetra grubości, a poszczególne moduły mają mieć grubość 4 milimetrów. Niestety nie wiadomo na razie nic na temat ich możliwości, ale akurat opracowywaniem nowych modułów mają zajmować się właśnie zaproszeni deweloperzy.

Wiadomo natomiast, jak Google widzi przyszłość tego projektu. Mountain View chciałoby, by urządzenia składające się z głównej szyny oraz podstawowych modułów (ekran, Wi-Fi, podstawowy procesor itp.) można było kupić już 50 dolarów. Na pokładzie każdego z modułowych urządzeń znajdowałaby się także specjalna aplikacja, która ma pomóc wybrać moduły zwiększające możliwości urządzenia. Dzięki temu osoba rozpoczynająca swoją przygodę z urządzeniami mobilnymi mogłaby zrobić to za niewielkie pieniądze, a później zwiększać możliwości swojego urządzenia. Bardziej zaawansowani użytkownicy będą mogli kupić od Google samą „ramę” smartphone’a, którą już sami uzupełnią interesującymi ich modułami.

Wczorajsza informacja jest pierwszym komunikatem firmy na temat projektu Ara od czasu, gdy Mountain View postanowiło sprzedać Motorolę, w której do tej pory pracowano nad modułowymi smartphone’ami. Dział Advanced Technology and Projects, który był bezpośrednio odpowiedzialny za realizację tego projektu, nie został jednak sprzedany Chińczykom, tylko wcielono go bezpośrednio do Google. Jeśli uda się tam zrealizować pomysł modułowych smartphone’ów, będzie to jedna z większych rewolucji na rynku urządzeń mobilnych ostatnich lat.

podobne treści