naukanewswynalazki

Pierwsza drukarka 3D trafi dziś na ISS

Wraz z ostatnim transportem zaopatrzenia, który w ubiegłym tygodniu wystartował na pokładzie statku Dragon, na ISS trafi dziś pierwsza drukarka 3D.

Prace nad drukarką 3D, która może pracować w stanie nieważkości rozpoczęły się w 2010 roku. NASA powierzyła je kalifornijskiej firmie Made in Space, która przez kilka lat pracowała nad całkowicie nowym modelem, który byłby w stanie pracować w specyficznych warunkach stacji kosmicznej. W tym czasie wykonano około 400 lotów próbnych na pokładzie zmodyfikowanego Boeinga 727, który umożliwia symulację stanu nieważkości.

Prototyp drukarki musiał być na tyle wytrzymały, by wytrzymać przeciążenia panujące podczas startu, spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa, ale przede wszystkim drukować w warunkach mikrograwitacji. Wygląda jednak na to, że inżynierom Made in Space udało się spełnić te wymagania.

Drukarka pozostanie na ISS co najmniej do października przyszłego roku. W tym czasie z tworzywa ABS drukowane będą na niej małe przedmioty i proste narzędzia, a sam proces druku będzie kontrolowany z Ziemi. Celem eksperymentu jest poszukiwanie odpowiedzi na szereg pytań związanych z procesem drukowania w 3D w warunkach nieważkości oraz ich wpływu na same wydruki.

Jest to jednocześnie pierwszy krok do rozpoczęcia produkcji wyposażenia poza Ziemią. Jak podkreśla Aaron Kemmer, CEO Made In Space:

„To kamień milowy dla ludzkości. Po raz pierwszy w historii naszego gatunku będziemy wytwarzać narzędzia i sprzęt poza naszą planetą.”

Zdjęcie: Made in Space

podobne treści