ciekawostkinaukanews

Pierwsza drukarka 3D już w sierpniu trafi na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Zdaje się, że astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będą musieli zrobić na niej trochę miejsca dla kolejnego, oczekiwanego na niej urządzenia. Firma Media in Space poinformowała, że już w sierpniu na pokład ISS trafi stworzona przez nią, specjalnie zaprojektowana drukarka 3D.

Główną niespodzianką dotyczącą projektu MiS jest z pewnością fakt, że wbrew pierwotnym zapowiedziom doczeka się on realizacji na kilka miesięcy przed uprzednio wyznaczonym terminem. Jak łatwo się domyśleć prace okazały się zwyczajnie sprawniejsze niż przewidywano. Początkowo, astronauci będą testować działanie urządzenia w bardzo specyficznym, mikrograwitacyjnym środowisku stacji, które pozwoli im zbadać jego funkcjonalność w tak nietypowym dlań miejscu. Następnie, według planów, drukarka będzie jednak wykorzystywana do bardziej przyziemnych zadań, takich jak wytwarzanie narzędzi czy elementów koniecznych do naprawienia uszkodzonego sprzętu.

Jednym z najciekawszych – przynajmniej z naszego punktu widzenia – zastosowań drukarki będzie też z pewnością… drukowanie rozmaitych rzeczy na zamówienie klientów Made in Space. Producent urządzenia ogłosił, że każdy mieszkaniec Ziemi może wysyłać do niej swoje pomysły na projekty, które zostaną zrealizowane przez astronautów z ISS.

Zakończenie sukcesem ostatecznych testów oraz faktyczne wysłanie sprzętu na orbitę to bez wątpienia znaczące kamienie milowe, ale prowadzą one do czegoś jeszcze ważniejszego – oddania do dyspozycji mieszkańców Ziemi urządzenia, które wkrótce trafi na pokład międzynarodowej stacji kosmicznej. To bezprecedensowa oferta bezpośredniego dostępu do sprzętu zlokalizowanego de facto poza naszą planetą. (…) Jeśli chcesz skorzystać z naszej kosmicznej drukarki 3D, skontaktuj się z nami już teraz.

Swoje zgłoszenia można już teraz wysyłać za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Made in Space. Warto spróbować.

Źródło: Engadget.com

podobne treści