psychologiastyl życiaWiadomość główna

Pieniądze uszczęśliwiają – pod warunkiem, że nie wydajesz ich na pokaz

Niektórzy oszczędzają latami, by spełnić konkretne marzenie: podróż w egzotyczne miejsce albo wydanie wystawnego przyjęcia. Okazuje się, że faktycznie poczują się dzięki takiemu doświadczeniu szczęśliwi, ale tylko jeśli faktycznie o czymś marzyli, a nie uważają, że ten wydatek pozwoli im cieszyć się opinią osoby żyjącej na poziomie.

Nie poprawimy sobie nastroju wydatkiem, jeśli naszą główną motywacją jest zrobienie wrażenia na innych przez wydanie pieniędzy na luksusowy rejs czy kurs nurkowania, którym będziemy mogli się chwalić w biurze. Jak tłumaczy Ryan Howell z Uniwersytetu Stanowego w San Francisco:

Gdy ludzie kupują doświadczenia życiowe, by zrobić wrażenie na otoczeniu, satysfakcja związana z przeżyciem zanika. Zewnętrzna motywacja zakłóca czerpanie przyjemności z doświadczenia.

Innymi słowy – gdy na Bali zamiast cieszyć się słońcem, skupiamy się na wyglądaniu super na fotografiach, które zamierzamy pokazać znajomym, sens wakacji gdzieś się ulatnia.

Howell doszedł do takich wniosków po przeprowadzeniu rozmów z 241 osobami i opublikował wyniki badań w piśmie „Journal of Happiness Studies”. Okazało się, że ludzie, którzy na znaczne wydatki zdecydowali się, ponieważ wynikały one z ich prawdziwych pragnień, były związane z ich zainteresowaniami i zgodne z wyznawanymi wartościami, uzyskiwali dzięki kupionym doświadczeniom poczucie spełnienia i zadowolenia. Rzadziej też czuli się samotni i mieli poczucie, że rozpiera ich energia.

Tymczasem ci, którzy wybierali doświadczenia życiowe, które miały im zapewnić uznanie otoczenia, czuli się potem niezadowoleni.

Howell podsumowuje:

Musisz sobie zadać pytanie, dlaczego chcesz coś kupić. Rodzaj motywacji ma kluczowe  znaczenie dla tego, czy doświadczenie nas uszczęśliwi.

Warto więc zbierać na to, co jest bliskie naszemu sercu. Nawet, jeśli nikt ma się o tym nie dowiedzieć lub na nikim nie zrobi to wrażenia. [Daily Mail, zdjęcie: Simon Krzic/Shutterstock]

podobne treści