news

Piękny umysł

Nasz mózg na zdjęciu z rezonansu magnetycznego (MRI) prezentuje się zjawiskowo. To „okablowanie” jest niczym innym, jak miliardem połączeń odległych od siebie struktur za pomocą włókien nerwowych. Rozkład włókien umożliwia przesyłanie danych między ośrodkami o różnej specjalizacji. Dzięki tym połączeniom potrafimy analizować złożone problemy i sytuacje.

Kolor zielony na zdjęciu określa silną aktywację mózgu, kolor niebieski – słabszą. Kiedy określony rejon mózgu aktywuje się w czasie jakiegoś zadania, badacze nazywają to „świeceniem się” mózgu.
 
Do niedawna naukowcy mieli spory problem z ustaleniem przebiegu włókien nerwowych u żywych osób. Nasze szare komórki są bardzo aktywne,więc można im dostarczyć np. glukozy oznakowanej radioaktywnym izotopem i obserwować, w których częściach mózgu jest ona najszybciej „konsumowana” (tak działa PET).

Inną, bardziej skuteczną, i mniej inwazyjną techniką, która nie wymaga użycia substancji radioaktywnych, jest rezonans magnetyczny (MRI). Za pomocą takiego obrazowaniu mózgu, możemy zobaczyć, jak przedstawia się ruch cząsteczek wody w obrębie tkanki mózgowej. Jak wiadomo, woda znajduje się we wszystkich miękkich tkankach ludzkiego ciała, jednak w różnych proporcjach w stosunku do innych związków chemicznych. Powoduje to dające się zarejestrować zmiany sygnału emisji rezonansowej, pochodzących z atomów wodoru obecnych w cząsteczkach wody, zawartych w tych tkankach.

MRI umożliwia nie tylko ogólny ogląd struktury mózgu, lecz także pozwala na dokonanie w miarę precyzyjnego pomiaru objętości mózgu, rozmiarów poszczególnych płatów i innych struktur, co wcześniej było możliwe tylko podczas pośmiertnego badania mózgu.

Rezonans magnetyczny jest narzędziem niezwykle pomocnym chirurgom podczas operacji nowotworów. Pozwala im zidentyfikować obszary o prawidłowej funkcji, które podczas operacji muszą omijać, żeby nie doszło do uszkodzeń zdrowych ośrodków.
 
Ten film ukazuje mapowanie mózgu pacjentki z guzem właśnie tą techniką. Proponuje oglądanie filmu od 1:30 minuty. [Technology Review, Braincampaign, Zdjęcie: Flickr]

podobne treści