wynalazki

PIBOT czyli o robocie, który pilotował samoloty

Autopilot jest standardowym wyposażeniem większości współczesnych konstrukcji lotniczych. Zazwyczaj jednak składa się on tylko z zestawu czujników, komputera oraz zestawu serwomechanizmów, dzięki którym dokonywane są korekty kursu. Badacze z południowokoreańskiego instytutu KAIST postanowili jednak zbudować prawdziwego „automatycznego pilota”.

W tym celu zmodyfikowali oni robota Bioloid Premium, którego za około 1200 dolarów może kupić każdy. Modyfikacje obejmowały zamontowanie chwytnych ramion, instalacje dodatkowych kamer oraz oczywiście nowe oprogramowanie, które pozwala robotowi przyjmować informacje na temat prędkości wiatru, lokalizacji, szybkości oraz innych danych potrzebnych do pilotowania samolotu. Dodatkowo oprogramowanie to rozpoznaje pas startowy oraz charakterystyczne szczegóły terenu.

W rezultacie wprowadzonych zmian powstał PIBOT, czyli robot-pilot, który przez południowokoreańskich badaczy posadzony został w miniaturowym kokpicie symulatora lotu. Z pilotowaniem wirtualnego samolotu poradził sobie tak dobrze, że badacze z KAIST posadzili go nawet za sterami prawdziwego latającego modelu awionetki, w którym również wystartował, pokonał zadaną trasę i bezpiecznie wylądował. Zespół KAIST twierdzi nawet, że ich mały mechaniczny pilot już teraz spełnia niektóre z wymagań, jakie przed pilotami stawia amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA).

Kolejnym krokiem ma być zbudowanie większego modelu robota i posadzenie go za sterami prawdziwej awionetki.

podobne treści