news

Pi obliczona do 10 bilionów miejsc po przecinku

Znamy już 10 bilionów cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby pi. Nie jest to nikomu potrzebne, bo wystarczy jedynie 39 pierwszych cyfr, aby obliczyć obwód koła z niesamowitą dokładnością, ale sam proces liczenia był pełen przygód. Awaria dysku twardego, trzęsienie ziemi i 371 dni pracy…

Liczenie pi jest kompletnie niepotrzebne, ale jest paru śmiałków, którzy chcą być po prostu w księdze rekordów. Taka dwójka to Alexander Yee i Shigeru Kondo z Japonii, którzy obliczyli 10 000 000 000 000 cyfr po przecinku liczby pi. Zaprzęgli do tego komputer z dwoma procesorami Intel Xeon X5680 (łącznie 12 rdzeni), 96 GB RAM-u, 59 TB miejsca na dyskach twardych i Windowsem Server 2008 x64.

Obliczenia rozpoczęły się 10 października 2010 roku. Po 8 tygodniach nastąpiła awaria dysków twardych, tuż przed zaplanowanym backupem danych. Po tym wypadku należało rozpocząć prace od nowa. Po kolejnych 12 tygodniach przyszła kolej na trzęsienie ziemi, które na szczęście nie wpłynęło na postęp prac. 26 sierpnia wszystkie cyfry zostały obliczone, a do 16 października trwała weryfikacja i konwersja 10 bilionów cyfr.

Tego dnia świat wzbogacił się o te niepotrzebne biliony liczb. Pomysłodawcy śmieją się, że przez cały czas maszyneria w pokoju rozgrzewała powietrze do 40 stopni, narażając ich na rachunek za prąd w wysokości 400 dolarów miesięcznie. A, 10 bilionowa cyfra to piątka. Ktoś chętny na pobicie rekordu? [io9]

podobne treści

 • Anonim

  Pozostaje mieć nadzieję że zastosowane wzory są poprawne również dla tak wielkich wartości.

 • r

  eeee… a skad te 371 dni??? Nie zaczal liczyc 10 pazdziernika 2010 tylko 12 decembra (czyli grudnia) 2010, skonczyl 16 pazdziernika 2011, wiec to tak jakby okolo 300 dni :)

 • xkselos

  Po to to?
  Jakieś 2 lata temu wymyśliłem, że to mógłby być genialny mechanizm kompresji danych. Gdyby każdy komputer posiadał wpisane na stałe olbrzymie ciągi liczby PI to kompresja mogła by polegać na znajdowaniu w kompresowanym pliku jak najdłuższego ciągu zgodnego z ciągiem PI. Oczywiście porównując to z kodem ASCI gdzie litery i cyfro to liczby od 0-255.

 • Anonim

  @xkselos … wystarczy to wrzucić np. w clouda ;) tylko czy aby podanie miejsca w ciagu + długość sekwencji nie będzie dłuższa od samej danej.

 • szefc

  Pewnie mieli dyski Seagate… mi ostatnio padły cztery dyski tej firmy (dwa w różnych komputerach, pozostałe dwa w macierzy dyskowej)… nie polecam…

 • danielkurczak

  Boś idiota…

  Ja mam 3 seagate od 8 lat i działają świetnie…

  Myj paluchy przed ich dotykaniem