naukawynalazki

PhoneSat: Satelity ze smartphone’ow przesłały pierwsze (i ostatnie) zdjęcia

Spośród wszystkich zdjęć Ziemi, jakie w ciągu lat zostały wykonane przez NASA, te rozmazane kadry powinny być najbliższe sercu każdego miłośnika gadżetów. Dlaczego? Ponieważ wykonane zostały przy pomocy zwykłych aparatów smartphone’ów z serii Nexus.

Urządzenia trafiły na orbitę przy okazji niedawnego startu rakiety Antares, która przy okazji wyniosła trzy małe satelity programu PhoneSat. W ramach tego programu amerykańska agencja kosmiczna sprawdza, czy ze zwykłej elektroniki użytkowej można zbudować satelity zdolne do przetrwania w kosmosie. Okazuje się, że można, choć żywot trzech małych urządzeń zbudowanych w oparciu o Nexusa One oraz dwóch sztuk Nexusów S, był raczej krótki – zgodnie z planem spłonęły w atmosferze ziemskiej 27 kwietnia.

Wcześniej jednak zdążyły wykonać i przesłać powyższe zdjęcia. Niestety są one trochę poszarpane, ale winy nie można przypisywać samym aparatom – przesyłano je w pakietach za pośrednictwem fal radiowych, które rejestrowane były przez radioamatorów rozsianych po całej planecie i dopiero później złożone w całość.

„W tym krótkim czasie, w którym statki znajdowały się na orbicie, udało im się zademonstrować, że smartphone’y mogą działać jako satelity,” stwierdził Bruce Host, który nadzoruje w NASA program rozwoju małych satelitów.

Biorąc pod uwagę, że NASA szacuje koszt jednej satelity PhoneSat na około 3500 dolarów, rezultaty są naprawdę całkiem niezłe.

Zdjęcie: NASA

podobne treści