mobilesmartfony

Phoneblocks czyli modułowy smartphone

Lubicie klocki Lego? Dave Hakkens, holenderski projektant najwyraźniej też je bardzo lubi. Do tego stopnia, że zaproponował on stworzenie smartphone’a, który działałby na podobnej zasadzie co one.

Punktem wyjścia do pomysłu o nazwie Phoneblocks nie jest jednak czysta radość tworzenia nowych konstrukcji, a troska o środowisko naturalne. Autor słusznie zauważył, że spośród ton wyrzucanych przez nas każdego roku elektrośmieci, tylko niewielki odsetek nie nadaje się do naprawy. W większości przypadków zawiódł jeden element, który wystarczyłoby wymienić, by urządzenie nadal działało sprawnie. W przypadku smartphone’ów receptą na to ma być właśnie Phoneblocks, czyli modułowy telefon, który każdy mógłby naprawić lub zmodyfikować samemu.

W dużym uproszczeniu smartphone ten miałby składać się z płyty głównej łączącej wszystkie elementy oraz z modułów odpowiedzialnych za poszczególne funkcje. Jeden moduł odpowiedzialny byłby na przykład za obsługę kart SIM, drugi zawierałby czujniki, podczas gdy trzeci byłby aparatem fotograficznym. Wystarczy dodać do tego głośniki, baterie oraz ekran i już mamy podstawowego smartphone’a. Jeśli chcemy ulepszyć urządzenie, wystarczyłoby wymienić komponent zawierający CPU lub dodać trochę pamięci RAM.

Sam pomysł jest rewelacyjny a prezentacja potencjalnych możliwości Phoneblocks bije rekordy popularności na YouTube. Niestety jego realizacja będzie bardzo trudna – wbrew pozorom smartphone nie jest tylko sumą samych podzespołów. Choć techniczna strona przedsięwzięcia może okazać się bardzo skomplikowana, opracowanie takiego urządzenia nie jest niewykonalne. Dużo trudniej będzie jednak przekonać producentów, by zrezygnowali z części zysków jakie teraz osiągają, zmuszając nas do kupna nowych urządzeń, na rzecz podzespołów, które będzie można wymienić samemu.

Dave Hakkens ma jednak nadzieję, że do 29 października uda mu się zebrać wystarczająco dużo głosów poparcia, by przekonać czołowych producentów elektroniki do swojego pomysłu.

podobne treści