internet

Pentagon zaprasza do ataku

Serio. Ale nie chodzi tutaj o kolejną interwencję na Bliskim Wschodzie, ale o cyberatak na własne systemy.

Jak donosi agencja Reutera, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zainicjował program o nazwie „Hack the Pentagon”. Jak sama nazwa wskazuje, amerykańscy wojskowi chcą zachęcić hackerów do ataków na swoje systemy. Oczywiście po to, by przetestować skuteczność własnych mechanizmów obronnych. Jest to pierwszy przypadek, kiedy amerykańska instytucja federalna testuje w ten sposób swoje zabezpieczenia.

Program ma oczywiście swoje ograniczenia – amerykański Departament Obrony wyłączył z tych testów swoje najważniejsze systemy, a uczestnicy nie mogą tak po prostu spróbować włamać się do systemów Pentagonu, ponieważ zostaliby potraktowani jak każda inna osoba, która próbuje to zrobić. Muszą najpierw się zarejestrować, zostać sprawdzeni przez odpowiednie służby i otrzymać stosowne pozwolenie. Muszą też być obywatelami USA. W zamian mogą oczekiwać nagrody pieniężnej.

Przedstawiciele Pentagonu twierdzą, że takie podejście się im opłaci i już najwyższy czas, zaadoptować „najlepsze praktyki dotyczące bezpieczeństwa, jakie stosowane są w biznesie”, czyli po prostu płacić hackerom „w białych kapeluszach” za odnajdowanie luk w zabezpieczeniach.

Zdjęcie: Flickr/mindfrieze

podobne treści