news

Pentagon atakuje irańską elektrownię atomową superwirusem?

Stuxnet jest przez niektórych ekspertów uważany za najbardziej niebezpiecznego i zaawansowanego wirusa w historii. Padło oskarżenie, że Amerykanie i Niemcy stworzyli program, by za jego pomocą torpedować irański program atomowy.

Robak został zaprojektowany tak, że skupia się na konkretnych, określonych rodzajach systemów. Potrafi rozróżnić komputery zwykłe i te pracujące bez ciągłej ludzkiej ingerencji, czyli na przykład sterujące fabryczną maszynerią. Jak twierdzi niemiecki naukowiec, Ralph Langner:

Stuxnet to klucz do konkretnego zamka – na świecie jest tylko jeden klucz, który otwiera ten zamek. Cały atak nie ma na celu wykradzenia danych, tylko zmanipulowanie fabrycznymi mechanizmami w konkretnym czasie. Ściśle mówiąc, ma na celu zniszczenie tych mechanizmów.

Irańskie agencje prasowe potwierdzają atak. Jak podaje Agencja Mehr, „robak ma na celu przekazanie danych z linii produkcyjnych do lokalizacji poza krajem”. Irańczycy twierdzą, że „z powodzeniem odpierają cyberataki”, które mogłyby sparaliżować reaktor atomowy w Buszehr. Elektrownia atomowa została wybudowana przez Rosjan, ale jest wyposażona w komputery Siemensa. Istnieją podejrzenia, że właśnie tam odbywa się wzbogacanie uranu na użytek irańskiego programu nuklearnego.

Na Pentagon padło oskarżenie o współpracę z niemieckimi służbami specjalnymi przy tworzeniu Stuxnetu. Niemcy mieliby dostarczyć danych na temat komputerów Siemensa, co ułatwiłoby napisanie robaka.

Rzecznik Pentagonu, pułkownik David Lapan powiedział, że amerykański Departament Obrony „nie potwierdza ani nie zaprzecza” podejrzeniom, że atak jest sprawką Amerykanów. [Jesus Diaz/giz, Fox News, Christian Science Monitor, AP, The Atlantic]

podobne treści