news

Pelé pozywa Samsunga

W świecie technologii spektakularne procesy pomiędzy producentami nie są niczym nowym. Trochę inaczej wygląda to jednak, jeśli producent pozwany zostaje przez gwiazdę… piłki nożnej.

Jak donosi magazyn Fortune, Pelé, legenda brazylijskiej piłki nożnej, postanowił pozwać Samsunga. Sprawa dotyczy wykorzystania wizerunku piłkarza w jednej z reklam telewizorów koreańskiej firmy, jaka pojawiła się w ubiegłym roku na łamach New York Timesa. A właściwie wykorzystania wizerunku osoby, która bardzo przypomina brazylijskiego piłkarza, a której twarz została zestawiona z transmisją meczu futbolowego. Według prawników piłkarza, miało kojarzyć się odbiorcom reklamy właśnie z nim, a przez to stanowić naruszenie jego wizerunku.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że w roku 2013 Pelé rzeczywiście negocjował z Samsungiem warunki, na jakich firma mogłaby korzystać z jego wizerunku na potrzeby kampanii reklamowej, ale negocjacje nie zakończyły się porozumieniem. Dlatego prawnicy piłkarza twierdzą, że Samsung specjalnie wybrał zdjęcie osoby podobnej do niego, aby nie płacić za wykorzystanie wizerunku. Teraz przedstawiciele piłkarza domagają się od koreańskiej firmy 30 milionów dolarów odszkodowania.

Zdjęcie: Flickr/Foreign and Commonwealth Office

podobne treści