naukanews

Patrzysz na najbardziej magnetyczny materiał świata

Stop żelazowo-kobaltowy był najbardziej magnetycznym materiałem na Ziemi. Był, dopóki naukowcy nie stworzyli tego, co trzyma facet na zdjęciu. To związek żelaza z azotem, który potrafi być o 18% bardziej namagnetyzowany, niż którakolwiek z do tej pory znanych substancji. Co więcej, ta nowa substancja stawia na głowie dotychczasową wiedzę na temat magnetyzmu.

Dotychczas naukowcy uważali, że magnetyzacja materiału „kryje się” w swobodnych elektronach, które pływają sobie w sieci krystalicznej. Analiza nowej substancji wykazała jednak, że więcej jest w niej elektronów związanych, niż swobodnych. Dlatego naukowcy sądzą, że to właśnie elektrony związane mogą być odpowiedzialne za magnetyzację substancji.

Jianping Wang z Uniwersytetu Minesoty przyznaje, że jego grupa badawcza nie była pierwszą, której udało się stworzyć ten związek. Jako pierwsi dokonali tego japońscy badacze z laboratoriów Hitachi w 1996 roku. Nie udało im się jednak powtórzyć tego doświadczenia. Wang i jego koledzy zadbali jednak o to, by doświadczenie było powtarzalne.

Jeśli uzyskane przez naukowców wyniki się potwierdzą, możemy dostać do ręki nowy materiał, bardziej namagnesowany niż ktokolwiek mógłby przewidzieć. Z pewnością znalazłby zastosowania, na przykład zwiększając efektywność produkcji i przesyłania elektryczności. [MN Daily, Pop Sci]

podobne treści

  • blabla

    biedni Japończycy z Hitachi, nie mogli powtórzyć doświadczenia i pewnie popełnili masowe sepuku