internetnewsWiadomość główna

Parlament Europejski chce przesłuchać Snowdena

W lipcu ubiegłego roku, po doniesieniach prasowych na temat amerykańskiej inwigilacji użytkowników Internetu, Parlament Europejski upoważnił członków komisji ds. Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych do przeprowadzenia „dogłębnego” śledztwa w tej sprawie. Po sześciu miesiącach śledztwa europosłowie doszli do wniosku, że dobrze byłoby przesłuchać Edwarda Snowdena.

Wniosek o przesłuchanie Snowdena poparła zdecydowana większość członków komisji, choć na razie nie wyznaczono jeszcze daty przesłuchania. Głównie dlatego, że sam Snowden musi się jeszcze na nie zgodzić i nie do końca wiadomo, w jaki sposób przesłuchanie to miałoby się odbyć, ponieważ przebywający obecnie w Rosji były analityk NSA, jest ścigany przez USA listem gończym. Ale biorąc pod uwagę, że jeszcze niedawno proponował on Brazylii swoją pomoc, można przypuszczać, że zgodzi się zeznawać, pod warunkiem, że nie zostanie aresztowany.

Europarlamentarzyści zaproponowali więc Snowdenowi wideokonferencję, ale takie rozwiązanie może przyczynić się do ujawnienia dokładnego miejsca jego pobytu. Wcześniej pojawiły się głosy, że były analityk NSA mógłby nagrać swoje odpowiedzi na pytania europosłów, ale takie rozwiązanie nie zadowoliło większości z nich, którzy chcą mieć możliwość reagowania na wypowiedzi Snowdena.

„Jeśli Snowden chce zeznawać przed eurodeputowanymi, będzie musiał wyjść z cienia i zaryzykować, że miejsce jego pobytu zostanie ujawnione,” mówi brytyjski europoseł Timothy Kirkhope. „Jeśli Snowden wierzy w rządy prawa, powinien przestać uciekać i powinien stawić czoło konsekwencjom swoich działań, których świadomie się podjął.”

Biorąc jednak pod uwagę skalę nadużyć w stosunku do zwykłych ludzi, jaką ujawnił Snowden, oczekiwanie, że były analityk pracujący dla NSA wierzy jeszcze w „rządy prawa”, wydaje się być trochę naiwne. Miejmy jednak nadzieję, że ostatecznie dojdzie do przesłuchania, które rzuci nowe światło na sprawę inwigilacji użytkowników.

podobne treści