naukanews

Pamiętaj o swojej pamięci

Naukowcy zalecają proste techniki ćwiczenia pamięci. Zgodnie z porzekadłem – w zdrowym ciele zdrowy duch, wystarczy każdego ranka pobiegać, a wieczorem rozwiązać sobie krzyżówkę, najlepiej pogryzając do tego marchewkę. Bieganie nie tylko poprawi twoją kondycję, ale jest zdrowym treningiem dla mózgu. Uprawianie sportu dba o przepływ krwi w mózgu, która odżywia i dotlenia głowę. Podczas ruchu nasz organizm wytwarza substancje zabezpieczające komórki nerwowe przed zniszczeniem.

Doskonałym treningiem pamięci będzie też nauka języków obcych, czytanie książek, czy wspomniane wcześniej krzyżówki. Czynności te uruchamiają powstawanie nowych połączeń nerwowych. Okazuje się, że mózg można ćwiczyć przez całe życie a nie tylko w dzieciństwie. Cały czas go formujemy dzięki bodźcom, które mu dostarczamy.
Pobudźmy wyobraźnię, która ułatwi nam zapamiętywanie i odtwarzanie zdobytych informacji. Powszechne obawy przed zaśmiecaniem sobie głowy datami urodzin i innymi rocznicami jest bezpodstawne. Im więcej ich zapamiętujemy, tym łatwiej przypominamy sobie czyjś adres czy tytuł książki, którą polecał nam znajomy. Duże znaczenie ma też dieta składająca się z warzyw i owoców. Pamięci sprzyja też niskokaloryczne i ubogie w tłuszcze zwierzęce jedzenie, zapobiegające odkładaniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.

#!#photo2#!#

Należy tez unikać nadmiernego stresu, który powoduje powstawanie luk w pamięci. Bardzo ważne przy zapamiętywaniu są emocje. Jeśli podejdziemy do nauki z zapałem i pozytywnym nastawieniem osiągniemy szybsze rezultaty. Barwnie opowiedziany wykład pełen anegdot będzie znacznie lepiej zapamiętany niż monotonna przemowa. Można też zastosować preparaty ułatwiające zapamiętywanie, takie jak kapsułki z wyciągiem z miłorzębu japońskiego poprawiające krążenie krwi w mózgu czy lecytynę sojową. Jeśli choć trochę zaczniemy ćwiczyć szare komórki, jest szansa, że z naszego słownika zniknie słówko „zapomniałem”.

Zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/halversonmtn/ / CC BY-SA 2.0 i http://www.flickr.com/photos/pasukaru76/ / CC BY 2.0

podobne treści

  • Tomek

    … co to ja chciałem napisać?
    ;)