biznesinternet

Pamiętacie Titan Aerospace? Ostatecznie firma ta została kupiona przez Google

Jeszcze nie tak dawno temu pojawiły się informacje, że Facebook chce kupić Titan Aerospace, firmę zajmującą się produkcją bezzałogowych pojazdów latających zasilanych energią słoneczną. Do tej transakcji jednak nie dojdzie, ponieważ Titan Aerospace zostało kupione przez Google.

W ramach inicjatywy Internet.org Facebook, wraz z innymi firmami technologicznymi, zamierza dostarczyć Internet w miejsca, w których cały czas dostęp do Sieci jest utrudniony, lub nie ma go wcale. Jednym z elementów planu, jaki zamierza wprowadzić w życie Zuckerberg, są bezzałogowe pojazdy latające, które w trudno dostępnych rejonach mogłyby służyć jako przekaźniki sygnału. Rozwiązania opracowane przez Titan Aerospace, którego zakupem interesował się jeszcze w marcu Facebook, wydawały się być wprost stworzone do realizacji tej wizji. Ostatecznie jednak Facebook zdecydował się kupić brytyjską firmę Ascenta, która działa w tej samej branży co Titan Aerospace.

Tymczasem Google prowadzi własny program o nazwie Project Loon, który w założeniu miał dostarczać Internet do odległych zakątków świata przy pomocy balonów. Najwyraźniej Mountain View pozazdrościło Facebookowi pomysłu wykorzystania w tym celu bezzałogowców, ponieważ, jak donosi The Wall Street Journal, firma postanowiła kupić Titan Aerospace, którego inżynierowie wzmocnią zespół Google X Lab. Nie wiadomo za jaką kwotę Google ostatecznie kupiło Titan Aerospace, ale wcześniejsze doniesienia mówiły o tym, że Facebook był gotów dać za tę firmę 60 milionów dolarów.

Poza oczywiście pracami nad Project Loon, Google zakłada, że potencjał bezzałogowych pojazdów latających zasilanych energią słoneczną można wykorzystać też do poprawienia jakości Google Maps, lub podczas badań nad pomysłem wynoszenia turbin wiatrowych w przestworza.

Zdjęcie: Titan Aerospace

podobne treści