news

Paliwo lotnicze zabija 8 tysięcy ludzi rocznie?

Przepisy ograniczają emisję gazów cieplarnianych tylko do wysokości 900
metrów. Uważa się, że zanieczyszczenia produkowane przez samoloty lecące
na wysokości 10.000 metrów nad Ziemią, gdzie atmosfera jest rozrzedzona, nie mają wpływu na środowisko.
Czyżby?

Massachusetts Institute of Technology twierdzi, że nie tylko mają wpływ, ale i powodują śmierć 8 tysięcy osób rocznie. Naukowcy z MIT stworzyli komputerowy model, do którego wprowadzili dane o częstotliwości lotów, o zjawiskach klimatycznych na całej powierzchni globu oraz o gęstości zaludnienia.

Model sugeruje, że zanieczyszczenie atmosferyczne spowodowane przez samoloty nad Europą i Ameryką Północną (gdzie lata najwięcej samolotów) wpływa na jakość powietrza w Chinach i Indiach. Pomimo że tylko 10 procent paliwa lotniczego spalanych jest ponad terytorium tych dwóch państw, to prawie połowa zgonów (3,5 tysiąca z 8 tysięcy) związanych z zanieczyszczeniem powietrza przez samoloty przypada na te kraje.

Na wysokości pułapu lotu samolotu wiatry wieją w kierunku wschodnim, co działa na niekorzyść gęsto zaludnionych krajów azjatyckich. [Casey Chan/giz, MIT, Fast Company]

podobne treści

  • home2k

    Brednie. Po przedostatnim wybuchu wulkanu na Islandii wyliczono, że wyrzucił on do atmosfery więcej gazów cieplarnianych i pyłu niż cała ludzkość wyprodukowała przez ostatnie 200lat… Czyli właściwie od kiedy tak naprawdę cokolwiek produkujemy. Tym samym Panie i Panowie skończcie brednie o ociepleniu klimatu z powodu naszej, ludzkiej działalności.