krótka piłkanewssmartfony

Oto pierwszy smartfon Samsunga z systemem Tizen

Wielomiesięczne spekulacje mediów dotyczące dążeń Samsunga do uniezależnienia się od Google w końcu doczekały się  drobnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Po długim okresie zwłoki spowodowanej przeciągającymi się pracami nad autorskim wariantem OS-u, Koreańska firma zaprezentowała wreszcie zaprezentowała dziś światu swój pierwszy gadżet z systemem operacyjnym Tizen – smartfon Samsung Z1.

Wbrew oczekiwaniom mediów, urządzenie to typowy produkt z niskiej półki cenowej, nastawiony na sukces na rynkach mniej zamożnych krajów, wypełnionych konsumentami o stosunkowo niewielkich możliwościach finansowych. Nie oznacza to jednak, że jest on smartfonem słabym. Wydaje się, że jego podzespoły są w stanie zagwarantować mu wydajność zbliżoną do tanich urządzeń z Windowsem Phone 8, który – podobnie jak Tizen – cechuje się relatywnie dużą płynnością działania w słuchawkach tej klasy. Wynika to oczywiście z braku dodatków, typowych dla wielu niedrogich słuchawek z Androidem.

Przechodząc do konkretów, na trzon wyposażenia Z1 składają się: 4-calowy wyświetlacz o marnej rozdzielczości 800 na 480 pikseli, nieszczególnie mocny, dwurdzeniowy procesor z zegarem o taktowaniu 1,2 GHz, 768 megabajtów RAM-u, kamera 3,1 MPx, oraz 1500 mAh bateria i 4 GB standardowej pamięci wewnętrznej.

Urządzenie zadebiutuje już dziś na rynku w Indiach, gdzie będzie dostępne do nabycia wraz z pakietem multimediów złożonym z kolekcji utworów muzycznych i filmów Bollywood. Oficjalna cena Samsunga Z1 oscyluje w granicach 90 dolarów. Na razie nie wiadomo kiedy – i czy w ogóle – smartfon trafi do sprzedaży w innych krajach. Nawet jeśli do tego nie dojdzie, możemy chyba śmiało założyć, że prędzej czy później jakiś gadżet Samsunga z Tizenem doczeka się swego debiutu na terenie Europy.

Śmiem twierdzić, że stanie się to jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Czy tak będzie – zobaczymy.

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści