ciekawostkikrótka piłka

Oto pierwszy funkcjonalny prototyp autonomicznego samochodu Google

Gigant z Mountain View umacnia się na pozycji lidera w wyścigu o stworzenie jednego z najbardziej futurystycznych produktów w historii branży motoryzacyjnej. Internetowy kolos zaprezentował na swym blogu zdjęcie pierwszej sprawnej wersji autonomicznego samochodu swej produkcji.

Nowa odsłona maszyny to nic innego, jak odświeżony wariant maszyny, o której Google informowało nas już w maju. W przeciwieństwie do poprzedniej edycji auta, dysponuje ono obudowanym zestawem czujników, przypominającym policyjny kogut oraz dopasowaną kolorystycznie karoserią i działającymi światłami. Drobnym zmianom uległ też wygląd lusterek, a całość – choć wciąż daleka od ideału – w końcu sprawia wrażenie sprzętu gotowego do wyjazdu poza tory wynajmowane przez firmę.

Co oczywiste, poza systemem autonomicznego sterowania, we wnętrzu samochodu znajdują się także tradycyjna kierownica i pedały, pozwalające na przejęcie kontroli przez człowieka w razie natrafienia na różne sytuacje kryzysowe. Mimo wyraźnego postępu, nadal nie jest on jednak produktem spełniającym oczekiwania Google. Szef projektu, Chris Urmson, ujawnił w wywiadzie dla dziennika Wall Street Journal, że firma rozpoczęła poszukiwania partnerów z branży motoryzacyjnej, którzy mogą pomóc w stworzeniu prawdziwie atrakcyjnego i sprawnego auta tego typu.

Nie będzie to jednak takie proste. Jak zaznacza Journal, producenci samochodów wykazują się pewną ostrożnością w podejściu do tematu samochodów autonomicznych z uwagi na brak odpowiednich regulacji prawnych i obawy przed konsekwencjami wypadków. Pomimo tego, Google jest zdeterminowane, by dopiąć prowadzone negocjacje do końca i już wkrótce rozpocząć testy swego dzieła. Obecna wersja pojazdu ma wyjechać na drogi północnej Kalifornii już w przyszłym roku.

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści