naukaWiadomości promowane

Oto pierwsze zdjęcie egzoplanety

Choć powyższe zdjęcie na pierwszy rzut oka nie wygląda imponująco, w rzeczywistości jest bardzo ważne, ponieważ jest to pierwsze zdjęcie planety znajdującej się w innym układzie słonecznym. Wykonane zostało przez urządzenie Gemini Planet Imager, które niedawno zostało zainstalowane w Bliźniaku Południowym Obserwatorium Gemini.

Obserwatorium astronomiczne Gemini składa się z dwóch teleskopów optycznych, które rozpoczęły obserwacje czternaście lat temu. Dwa bliźniacze teleskopy, które znajdują się na Hawajach oraz w Chile, całkowicie obejmują swoim polem widzenia obie półkule, a zainstalowany w nich sprzęt należy do najbardziej zaawansowanych jakimi dysponują obecnie astronomowie. Dzięki temu teleskopy te, mogą dostarczać obrazy wysokiej jakości oraz prowadzić obserwacje w podczerwieni. Jednym z takich instrumentów jest Gemini Planet Imager (GPI), który dopiero niedawno został zainstalowany w teleskopie znajdującym się w Chile.

Celem badań prowadzonych za pośrednictwem GPI jest poszukiwanie egzoplanet, przede wszystkim młodych gazowych gigantów, za pomocą obserwacji w bliskiej podczerwieni. W tym paśmie młode, dopiero stygnące planety, powinny być wystarczająco jasne do tego, by je zauważyć, ale ziemskie emisje cieplne nie powinny z nimi interferować.

„O istnieniu większości znanych nam planet wiemy na podstawie pośrednich metod obserwacji, które wskazują, że jest tam planeta i mówią trochę o ich masie czy orbicie. Ale to właściwie wszystko,” mówi Bruce Macintosh z zespołu, który budował GPI. „Dzięki GPI możemy bezpośrednio zaobserwować planety krążące wokół gwiazd (…).”

I rzeczywiście, pierwsze obserwacje potwierdziły założenia projektantów instrumentu. Planeta widoczna na tym zdjęciu to Beta Pictoris b, gazowy gigant kilkukrotnie większy od Jowisza, który orbituje wokół swojej macierzystej gwiazdy Beta Pictoris (na zdjęciu gwiazda została przesłonięta). Naukowcy szacują wiek tej planety na około dziesięć milionów lat. Układ Beta Pictoris znajduje się około 63 lat świetlnych od Ziemi.

Choć jest to pierwsze zdjęcie egzoplanety, w najbliższej przyszłości pojawią się kolejne – zespół naukowców z Obserwatorium Gemini analizuje już ponad 600 młodych gwiazd w nadziei na znalezienie planet wokół nich.

Zdjęcie: Obserwatorium Gemini

podobne treści