naukanews

Oto naturalny reaktor nuklearny

Nasi naukowcy nie byli pierwsi. Dwa miliardy lat temu w skorupie Ziemi istniały naturalne reaktory nuklearne. Pozostałości po nich można zobaczyć na przykład w Gabonie, w miejscowości Oklo.

Uważa się, że reaktory powstały z naturalnych przyczyn w miejscach, gdzie w dużej ilości występował uran 235, czyi izotop obecny na Ziemi i innych planetach Układu Słonecznego. Dwa miliardy lat temu na naszej planecie proporcje uranu wynosiły 3.000 atomów U-235 na 100.000 atomów innych pierwiastków.

W naturalnych reaktorach musiało znajdować się wystarczająco dużo U-235 oraz odpowiednio mało absorbentów neutronów, czyli na przykład kadmu. Konieczne było też występowanie moderatorów, czyli na przykład wody lub form węgla. Obecnie na Ziemi nie tworzą się naturalne reaktory, ponieważ nie występują odpowiednie skupiska wymienionych składników.

Tego typu struktury pomagają nam zrozumieć proces kształtowania się Ziemi oraz dostarczają informacji o metodach przechowywania odpadów z elektrowni atomowych. [Jesus Diaz/giz, Oklo, APOD]

podobne treści