news

Oto MeeGo, nieźle zapowiadający się konkurent Androida oraz iOS4

Android oraz iOS są bez wątpienia najpopularniejszymi systemami operacyjnymi na komórki oraz tablety. Ten stan rzeczy może się jednak niebawem zmienić dzięki MeeGo, dziecku Moblina Intela oraz Maemo Nokii.

MeeGo jest jeszcze prototypem, co oznacza, że wprowadzonych w nim będzie jeszcze wiele zmian (oby na lepsze!). Nie zmienia to faktu, że już teraz prezentuje się świetnie, co zawdzięcza między innymi estetycznemu i bardzo intuicyjnemu interfejsowi. Dodatki takie jak chociażby MySlate (ułatwia organizację książek, filmów, zdjęć i pozostałych plików multimedialnych) dodatkowo uprzyjemnią poruszanie się po systemie Nokii oraz Intela.

Wielozadaniowość została pokazana na przykładzie jednoczesnego odtwarzania muzyki i przeglądania albumów ze zdjęciami. Nie wiemy jednak dwóch rzeczy związanych z aplikacjami: czy multitasking będzie działać jedynie z wybranymi aplikacjami (nie zdziwiłbym się, gdyby tak było) czy ze wszystkimi oraz czy sklep AppUp Intela będzie jedynym miejscem, z którego będziemy mogli pobrać interesujące nas programy.

Do pozostałych plusów MeeGo trzeba zaliczyć wysuwany pasek „na aplikacje” ukryty w dolnej części ekranu, możliwość odtwarzania filmów w jakości HD, zintegrowaną obsługę portali społecznościowych oraz ekran czuły na pięć palców.

Obawiam się jednak, że wszystko może nie wystarczyć do nawiązania sensownej walki z cały czas ulepszanym Androidem oraz mającym niedawno premierę iOS4. Za dowód niech świadczy ilość aplikacji dostępnych w ich sklepach: pierwszy z nich ma ich ponad 70 tysięcy, drugi zaś 250 tysięcy. [Brian Barrett/giz, HD Blog, SlashGear]

podobne treści

 • jakub.nitka

  Koło 2-giej minuty, przy puszczaniu Avatara w prawym dolnym rogu pojawia się ikonka Apple. Kryptoreklama?? :D

 • apple

  a potem gość szybko zakrywa ją palcem :D moim zdaniem filmik sciagniety z iTunes store :P

 • Mateusz Rodak

  sokole oko! widzielm juz ten filmik jakis czas temu, ale tego szczegółu nie zauważyłem.

 • AAA

  hehe wy też zauważyliście jak puścił Avatara to szybko zasłonił logo Apple w prawym dolnym rogu :D
  hehe ale żenada hehehe

 • jehuda

  „Nie wiemy jednak dwóch rzeczy związanych z aplikacjami: czy multitasking będzie działać jedynie z wybranymi aplikacjami (nie zdziwiłbym się, gdyby tak było)” —- System oparty na linuxowym jądrze(!!!) faktycznie miałby nie wpierać wielozadaniowości …. dobre sobie. Proponuję zapoznać się z możliwościami Maemo – przodek ze strony Nokii w tym temacie. Fakt że Iphone czegoś nie potrafi nie stanowi reguły dla WSZYSTKICH urządzeń mobilnych.
  ————————————————-
  Iphone jest oczywiście najlepszym smartfonem – bezdyskusyjnie …

 • ZLR

  Tak właśnie twierdzi (powalony) fan Apple ;/
  Może jeszcze masz ołtarzyk Steve’a ;/
  Nie cierpię takich ludzi ;/
  Też korzystam z systemu iOS4 i nie powiem, ze jest najlepszy, jest po prostu banalnie prosty(byle idiota się w nim nie pogubi), mało zaawansowany. Wszystkie ikonki są na wierzchu, w porównaniu do pozostałych systemów gdzie są schowane w Menu.
  Android jest o wiele lepszy chociażby
  dla tego, ze obsługuje Adobe Flasha 10 !

  Co do MeeGo, system bardziej mi pasuje do tabletu niż do małego ekranu a na pewno nie do 3.2” czy 2,8 ” :-(
  poza tym całkiem ładnie wygląda, jak stwierdził redaktor ;)
  Ale jedno mnie zastanawia … czemu nie ma sklepu Nokii tylko Intela :?

 • MarianB

  @ZLR

  MeeGo całkiem inaczej wygląda dla netbooków, inaczej dla tabletów i inaczej dla telefonów. Interfejsu dla telefonów jeszcze chyba nigdzie nie prezentowano.

 • Dawid Krysiak

  system bez aplikacji jest tylko ciekawą atrapą. poczekamy zobaczymy.