naukanews

Oto bakteria, która wypełni dowolną przestrzeń betonem

​Grupa angielskich studentów wynalazła nową bakterię o nazwie BacillaFilla, która to może rozprzestrzeniać się w pękniętych powierzchniach betonu i wypełniać „ubytki” wytwarzaną przez siebie nową mieszkanką bakteryjnego kleju. Jak zareaguje w kontakcie z ciałem człowieka?

Powyżej przedstawione są trzy zdjęcia: na pierwszym od lewej widać pęknięcie w betonie, na następnych dwóch (po powiększeniu) możecie zobaczyć BacillaFilla podczas pracy. Bakteria ta w tajemniczy sposób produkuje węglan wapnia oraz swoisty klej spajający.

#!#photo2#!#

Studenci z Uniwersytetu w Newcastle stworzyli tę bakterię z okazji organizowanego co rok konkursu o nazwie iGem. Jednym z głównych wymogów wzięcia w nim udziału było odpowiednie zabezpieczenie swoich wynalazków. To właśnie dzięki nim bakteria nie będzie w stanie rozmnożyć się poza ścianami laboratorium oraz wyprodukować surowca na innej niż betonowa powierzchni.

Naukowcy twierdzą, że wypełnianie pęknięć bakterią jest o wiele bardziej ekologiczne niż robienie tego przy pomocy betoniarki. Dzięki temu zielona BacillaFilla ma spore szanse być wykorzystaną jako materiał zastępczy w przyszłości.

Co się jednak stanie, gdy jeden z ludzi pracujących niechcący połknie bakterię? Czy możliwe jest, że gdy BacillaFilla „wyląduje” na jego zębach i wyczuje wystarczająco dużą ilość wapnia, wtedy zacznie wypełniać ubytki w nich betonem? [io9, iGEM Team Newcastle, Newcastle University]

podobne treści

 • Tomek

  może kupimy trochę tych bakterii żeby wybudowały nam autostrady, będziemy jeździć po betonowych, a co tam, ubytki będą uzupełniane na bieżąco :D podejrzewam również, że pójdzie im to szybciej niż naszym drogowcom :/

 • Tomek

  może kupimy trochę tych bakterii żeby wybudowały nam autostrady, będziemy jeździć po betonowych, a co tam, ubytki będą uzupełniane na bieżąco :D podejrzewam również, że pójdzie im to szybciej niż naszym drogowcom :/

 • xkselos

  @Studenci z Uniwersytetu w Newcastle stworzyli tę bakterię

  Żaden człowiek nigdy nic żywego nie stworzył. Piszesz dyrdymały. Oni co najwyżej zmodyfikowali już żyjącą bakterię zmieniając jej właściwości. Nie stworzyli życia bo życie jak wiemy pochodzi tylko z życia.

 • Tomek

  @xkselos czepiasz się, a skoro tak to jako, że sami są żyją więc stworzyli życie, skąd wiesz w jaki sposób… lol