news

Oszukał Google i Facebooka na ponad 120 milionów dolarów

Nikt nie jest doskonały. Zwłaszcza Google czy Facebook. Ale to proste stwierdzenie pozwoliło pewnemu Litwinowi oszukać obu technologicznych gigantów na ponad 120 milionów dolarów.

W jaki sposób można było oszukać te firmy na takie pieniądze? Okazuje się, że nie było to znowu aż tak skomplikowane. Pięćdziesięcioletni Litwin zarejestrował na Łotwie firmę, która podszywała się pod prawdziwego partnera obu korporacji, Quanta Computer z Tajwanu. Następnie w latach w latach 2013-2015 wysyłał do Google i Facebooka faktury opiewające łącznie na ponad 120 miliony dolarów za usługi, których na ich rzecz nigdy nie wykonywał.

Faktury wysyłane były mailem, a obie firmy przez jakiś czas skwapliwie regulowały swoje „należności”. By zatrzeć za sobą ślady Litwin przekazywał pieniądze dalej na konta w bankach Litwie, Łotwie, Cyprze, Węgrzech, Słowacji, a nawet w Hongkongu. Google i Facebook wpłaciły na konto przedsiębiorczego Litwina odpowiednio 23 i 99 milionów dolarów.

Że coś się nie zgadza pierwsze zorientowało się Google, które zawiadomiło organy ścigania. W 2017 roku Litwin został wydany USA, gdzie toczy się jego proces. Ostateczny wyrok ma zapaść w lipcu, grozi mu 30 lat więzienia.

Ilustracja: Flickr/wuestenigel

podobne treści