nauka

Oświetlenie ścian wzmocni doznania z oglądania kina domowego


Inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology opracowali system projekcji obrazów na ściany i sufit pomieszczenia, w którym oglądamy film. Układ Infinity-By-Nine autorstwa Daniela Novy’ego oraz V. Michaela Bove ‚a z Media Lab działającego przy słynnej uczelni wykorzystuje oprogramowanie, które w czasie rzeczywistym generuje rozszerzenia pasujące do obrazu na ekranie.

Bez wykorzystania dodatkowych ekranów, widz poczuje się, jakby był otoczony akcją filmu. Obraz po bokach nie musi być ostry, ponieważ i tak nie skupiamy na nim wzroku, ale dopasowana do filmu kolorystyka i tempo zmian smug światła sprawią, że czujemy się „w środku” akcji.

System wymaga tylko zastosowania zwykłego komputera i projektorów, więc Infinity-By-Nine nie jest drogą technologią. Testy wykazały, że widz korzystający z tego rozwiązania odczuwa złudzenia doznań zmysłowych wynikających z akcji filmu. Na przykład gorąco wybuchu i powiewy wiatru. Lepiej więc nie korzystać z oprogramowania podczas oglądania filmów o tematyce kulinarnej. [MIT Media Lab]

podobne treści