biznes

Ostatni magnetowid zostanie wyprodukowany w tym miesiącu

Nieuchronnie zbliża się koniec pewnej epoki. Japoński koncern Funai, który jako jedyny produkował jeszcze magnetowidy, ogłosił, że jeszcze w tym miesiącu zamknie ostatnią linię produkcyjną tych urządzeń.

Choć w świecie, w którym filmy dostępne są na wyciągnięcie ręki w Internecie, a studia filmowe wypuszczają swoje produkcje na DVD i Blu-ray wydaje się to dziwne, ale magnetowidy nadal są produkowane. Jednak Funai, które rozpoczęło swoją przygodę z formatem VHS w roku 1983, a w ubiegłym roku sprzedało aż 750 tysięcy odtwarzaczy, nie zamierza dłużej kontynuować produkcji. Japońska firma ogłosiła, że w ciągu najbliższych dni z taśmy zjedzie ostatni magnetowid.

Powody, dla których podjęto taką decyzję, są dość oczywiste. Najważniejszym z nich jest stale malejące zainteresowanie kasetami VHS – co prawda 750 tysięcy odtwarzaczy sprzedanych w ubiegłym roku przez Funai wydaje się być liczbą niemałą, ale i tak jest niczym w porównaniu do 15 milionów rocznie, które firma produkowała u szczytu popularności tego formatu. Kolejnym powodem jest to, że coraz trudniej o podzespoły potrzebne do produkcji.

W taki więc prozaiczny sposób technologia, która w dużym stopniu zmieniła sposób w jaki odbieramy nagrania, odchodzi do lamusa. Choć w latach osiemdziesiątych format VHS wygrał z bardziej zaawansowanymi formatami Betamax oraz video 2000, formaty takie jak DVD czy VCD ostatecznie pokonały starzejącą się technologię.

Zdjęcie: Flickr/christjtse

podobne treści