nauka

Ostatnie przygotowania do startu eksperymentalnego wahadłowca ESA

Tymczasem w Gujanie Francuskiej trwają ostatnie przygotowania do pierwszego testu eksperymentalnego pojazdu kosmicznego Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie IXV. Według planu start maszyny ma nastąpić w przyszłą środę.

IXV (Intermediate eXperimental Vehicle) to pojazd kosmiczny, który został zbudowany przez ESA po to, by przetestować technologie potrzebne do sprowadzenia statku kosmicznego z niskiej orbity okołoziemskiej przy założeniu dużej manewrowości oraz precyzji lądowania. Pozbawiony skrzydeł kadłub IXV ma długość 5 metrów, a odpowiednią manewrowość mają zapewnić dwie klapy umieszczone z tyłu pojazdu.

Projekt IXV jest częścią prowadzonego przez ESA programu Future Launchers Preparatory Programme, w ramach którego w przyszłości powinien powstać “system startowy kolejnej generacji”, który docelowo mógłby zastąpić rakiety Ariane 5. Przyszły statek, po wyniesieniu na orbitę oraz przeprowadzeniu manewrów na przykład w postaci dostarczenia ładunku na stację orbitalną, ma mieć możliwość powrotu na Ziemię.

Według planu IXV zostanie wyniesiony na wysokość 450 kilometrów za pomocą nowej rakiety europejskiej średniej rakiety nośnej Vega, po czym wróci na Ziemię lotem ślizgowym przez atmosferę. Wspomagane spadochronami lądowanie ma odbyć się na Pacyfiku, a całość lotu potrwa niecałe dwie godziny.

Zdjęcie: ESA

podobne treści