news

Osoby, którym trudno się skupić, mogą mieć za duże mózgi

Naukowcy z londyńskiego University College sugerują, że osoby, których
uwagę łatwo odwrócić od wykonywanego zadania, mogą mieć więcej szarej
materii w pewnym obszarze mózgu.

Zespół pod kierownictwem Royty Kanai porównał mózgi dwóch grup osób: tych obdarzonych dobrą koncentracją oraz tych, którym trudno skupić uwagę na jednej czynności.

Naukowcy najpierw podzielili badanych na grupy na postawie obserwacji. Sprawdzali, którzy uczestnicy badania przeoczali znaki drogowe lub zapominali w sklepie, co mieli kupić. Potem mózgi wszystkich zostały zbadane za pomocą rezonansu magnetycznego. Od razu było widoczne, że osoby najbardziej roztargnione mają więcej szarej materii w powierzchni górno-bocznej płata ciemieniowego w lewej półkuli mózgu od ludzi, których w testach najtrudniej było rozproszyć.

Przeprowadzono dalsze badania z użyciem stymulacji magnetycznej mózgu (czasowo osłabia aktywność wybranych części mózgu). Okazało się, że po upośledzeniu funkcjonowania wspomnianej części płata ciemieniowego wydłużył się czas wykonania zadanej czynności. Podczas eksperymentu badacze starali się odwracać uwagę uczestników.

Naukowcy doszli do wniosku, że badana część mózgu ma funkcję zwalczania czynników rozpraszających, ale działa najsprawniej, gdy podczas rozwoju mózgu zostanie wyćwiczona, a zarazem widocznie „odchudzona”. Przerost tkanki w tym miejscu świadczy o niedojrzałości mózgu. Dlatego dzieciom jest trudniej się skupić niż dorosłym.

Kontrolowanie aktywności powierzchni górno-bocznej płata ciemieniowego w lewej półkuli mózgu za pomocą stymulacji magnetycznej mózgu może okazać się pomocne w pracy z osobami z ADHD. [Jessica Hamzelou/New Scientist, Journal of Neuroscience, DOI: 10.1523/jneurosci.5864-10.2011, zdjęcie: Shutterstock/iDesign]

podobne treści

  • wtf

    no tak palenie jest dobre na mózg tak samo telefony komputery alkohol wreście mam argument

  • emm

    „wreście” to kup sobie słownik :)