naukanewsWiadomość główna

Testowy lot Oriona zakończony sukcesem

Wygląda na to, że ostrożność, jaką wykazała się wczoraj NASA przekładając start statku Orion, się opłaciła. Dziś, punktualnie o godzinie 13:05 polskiego czasu, statek wystartował bez żadnych problemów. A wraz z nim program załogowych lotów NASA na Marsa.

Choć zaplanowany pierwotnie na wczoraj pierwszy testowy lot orbitalny statku Orion trzeba było ostatecznie przełożyć z powodu problemów technicznych, dziś wszystko poszło zgodnie z planem. Można nawet powiedzieć, że był to wyjątkowo nudny lot, podczas którego nie zdarzył się żaden incydent. W ciągu niecałych czterech i pół godziny udało się zrealizować wszystkie cele, jakie założyła sobie NASA. Punktualnie o godzinie 15:00 naszego czasu nastąpiło ponowne uruchomienie silników, dzięki czemu Orion wszedł na eliptyczną trajektorię, która prowadziła przez wewnętrzny pas Van Allena. Następnie rozpoczęto procedurę lądowania, a sam statek odłączył się od makiety modułu serwisowego i ustawił się osłoną termiczną w kierunku atmosfery. Punktualnie o godzinie 17:29 naszego czasu wylądował na spadochronach na wodach Oceanu Spokojnego.

Obecnie trwa zabezpieczanie kapsuły, która w ciągu kilku dni zostanie przetransportowana do San Diego na pokładzie USS Anchorage. Kolejne tygodnie będą bardzo pracowite dla inżynierów i techników NASA oraz Lockheed Martin, którzy muszą teraz przeanalizować dane zebrane podczas pierwszego bezzałogowego testu orbitalnego statku Orion.

Miejmy nadzieję, że kolejne testy statku Orion będą równie szczęśliwe jak dzisiejszy.

 

Zdjęcie: Flickr/NASA HQ PHOTO

podobne treści