naukanews

Orion: start przesunięty o 24 godziny

Niestety na pierwszy orbitalny test statku Orion będziemy musieli jeszcze poczekać – dzisiejszy start rakiety Delta IV Heavy został odwołany.

Orion nie miał dziś szczęścia. Początkowo jego start miał się on odbyć o godzinie 13.05 polskiego czasu, jednak został on przesunięty o 12 minut. Po przełączeniu Oriona na zasilanie wewnętrzne rozpoczęło się pierwsze odliczanie do startu, które jednak zostało przerwane z powodu wiatru, którego prędkość przekroczyła dopuszczalne maksimum, a statek ponownie został przełączony na zasilanie zewnętrzne. Po około trzydziestu minutach wiatr na przylądku Canaveral uspokoił się, więc można było po raz kolejny rozpocząć procedurę odliczania. Niestety zostało ono przerwane już po minucie, również z powodu silnego wiatru.

Rozpoczęte po raz trzeci odliczanie także zostało przerwane, tym razem z powodu problemów z zaworami ciekłego wodoru, znajdującymi się w centralnym stopniu rakiety oraz w jednym z jej dopalaczy. Pomimo trwających ponad godzinę prób rozwiązania problemów z zaworami, ostatecznie zdecydowano o wypompowaniu paliwa i przeniesieniu startu na dzień jutrzejszy.

Miejmy nadzieję, że technikom NASA oraz United Launch Alliance, producenta rakiety Delta IV Heavy, uda się w ciągu nocy zlokalizować przyczynę problemów i ją usunąć. Choć przełożenie startu jest sporym rozczarowaniem, lepiej jednak poczekać jeden dzień i sprawdzić wszystkie systemy por raz kolejny, niż ryzykować efektowną eksplozję.

Zdjęcie: Flickr/NASA HQ PHOTO

 

podobne treści