naukanews

Orbitalny test eksperymentalnego wahadłowca ESA zakończony skucesem

Choć warunki pogodowe opóźniły trochę dzisiejszy start europejskiej rakiety Vega, misja eksperymentalnego wahadłowca IXV zakończyła się sukcesem.

Zaprojektowany przez ESA bezzałogowy pojazd IXV (Intermediate eXperimental Vehicle) to demonstrator nowych technologii bezpiecznego przechodzenia przez atmosferę. Europejska Agencja kosmiczna zakłada, że opracowane w jego ramach materiały, procedury i konstrukcje przydadzą się podczas budowy europejskiego „systemu startowego kolejnej generacji”, który ma mieć możliwość wielokrotnego startu i lądowania. Pozbawiony skrzydeł kadłub IXV ma długość 5 metrów, a odpowiednią manewrowość zapewniają mu dwie klapy umieszczone z tyłu pojazdu.

„Europa jest świetna jeśli chodzi o wysyłanie [ładunków] na orbitę. Mamy wszystkie rodzaje systemów startowych, mamy też duże doświadczenie w obsłudze złożonych systemów orbitalnych. Jesteśmy jednak trochę do tyłu jeśli chodzi o wiedzę na temat systemów, które pozwoliłyby wrócić z orbity,” powiedział w wywiadzie dla BBC manager projektu IXV Giorgio Tumino. „Jeśli więc chcemy móc obsłużyć cały cykl – wyniesienie na orbitę, pobyt na niej oraz powrót – musimy opanować także ten trzeci element.”

Dzisiejszy start miał za zadanie dostarczyć niezwykle istotnych danych na temat zachowania się technologii opracowanych na potrzeby tego projektu, których nie dostarczyłyby laboratoryjne symulacje.

O godzinie 14:40 z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta Vega z IXV na pokładzie. Już kilka minut później eksperymentalny statek był już na orbicie, a europejscy naukowcy przygotowywali go do serii manewrów orbitalnych, które miały przygotować IXV do ponownego wejścia w atmosferę. Manewr ten rozpoczął się po około godzinie lotu, a IXV bezpieczne wylądował na spadochronach na Pacyfiku o godzinie 16:20.

Zdjęcie: ESA

podobne treści