mobilenews

Orange wycofuje się z płatnych SMS-ów specjalnych

Oszustwa SMS-owe to nadal całkiem spory problem. Ale na szczęście można z nimi walczyć. A jeśli wszyscy polscy operatorzy komórkowi pójdą śladem Orange, ten problem może wkrótce zostać znacznie ograniczony.

Oczywiście sposobów na oszustwo jest potencjalnie tyle, ilu oszustów, ale bardzo często działają oni według takiego samego schematu wysyłając do nas SMS z informacją o aktywacji jakiejś usługi premium informując przy okazji, że aby ją wyłączyć musimy wysłać wiadomość pod podany numer. Problem w tym, że właśnie odpowiadając na taką wiadomość aktywujemy płatną i zazwyczaj nikomu niepotrzebną usługę, która jest później doliczana do naszego rachunku.

Problem był na tyle znaczący, że zajął się nim nawet nasz racjonalny ustawodawca, a w marcu tego roku weszła w życie nowelizacja prawa telekomunikacyjnego, dzięki której po przekroczeniu pewnej kwoty wydanej na wiadomości premium nakładana jest automatycznie blokada, a ofiary takich oszustw mają ułatwioną drogę do odzyskania swoich pieniędzy.

Orange postanowiło jednak pójść o krok dalej i całkowicie zablokować możliwość zamawiania specjalnych SMS-ów i MMS-ów:

„Od 1 listopada 2018 roku w Orange nie będzie już można zamówić płatnych przychodzących SMS i MMS specjalnych. Umożliwiały one subskrypcję cyklicznie wysyłanych wiadomości o podwyższonej opłacie, np. z poradą wróżki, horoskopem, prognozą pogody, wynikami totolotka, programem telewizyjnym czy wynikami rozgrywek sportowych,” czytamy na blogu firmy.

Wycofanie się ze świadczenia takich usług firma tłumaczy zarówno wspomnianymi wyżej nadużyciami, jak i malejącym zainteresowaniem klientów.

Zdjęcie: Flickr/IntelFreePress

podobne treści