news

Opuszczone miasto przyszłości w Chinach

Zazwyczaj „miasta duchów” to opustoszałe, zniszczone tereny sprzed dziesiątek lat. Nowoczesne opuszczone miasto może się znajdować tylko w Chinach. Ściśle mówiąc, to miasto nigdy nie zostało opuszczone, bo nikt nie zdążył w nim zamieszkać.

Wybudowane w 5 lat za rządowe pieniądze piękne miasto Ordos stoi puste. Miał tu zamieszkać milion Chińczyków, ale ci nie chcą się wprowadzić z powodu wysokich cen.

Rejon Mongolii Wewnętrznej, w którym znajduje się Ordos, wzbogacił się na węglu. W okolicy nie brak milionerów, którzy zakup mieszkania w mieście przyszłości potraktowali jak inwestycję, ale nie zamierzają się tam wprowadzać. Pozostałych, na przykład robotników, którzy pracowali na budowach Ordos, nie stać na mieszkanie w tym miejscu.

Przypuszcza się, że tego rodzaju inwestycje służą miejscowym władzom do sztucznego zawyżania wzrostu gospodarczego prowincji.

Więcej zdjęć można obejrzeć w galerii „Time”. [Neatorama, zdjęcie: Michael Christopher Brown/Time, io9]

podobne treści

  • Anonim

    Chińczycy planują baby boom? Cóż za zapobiegliwość. W Polsce mieszkania przyszłe pokolenie musi samo wybudować, bo rodzice byli zbyt leniwi żeby zapewnić odpowiedni start w przyszłość młodemu człowiekowi, który przez to martwi się kredytem biorąc pierwszą lepszą robotę na pół czarno albo uciekając za granicę zamiast skupić się na swoich pasjach i kształceniu by wzmocnić pozycję gospodarczą kraju.

  • Marcin Podlewski

    Czy istnieje możliwość przetransportowania miasta do Polski? Najlepiej w okolice warszawskiego Ursynowa – nawet pasuje…;)

  • Marcin Podlewski

    Zapomniałem dodać, że teraz znamy już pochodzenie Ordosów. Czekam jeszcze na miasto Harkonnen i Atryda ;)