videowtf

Oprogramowanie, które skanuje 36 milionów twarzy w ciągu sekundy

Technologia rozpoznawania twarzy ma swoje dobre i złe strony. Dobrych możemy doświadczać przy okazji robienia zdjęć aparatami cyfrowymi i kiedy (odpukać) policja poszukuje jakiegoś przestępcy. Złe są równie oczywiste – wystarczy, że przed monitorem usiądzie nieodpowiednia osoba i już jest problem. Nie będę nawet poruszał kwestii związanych z naszą prywatnością.

Oprogramowanie opracowane przez Hitachi Kokusai Electric pozwala osiągnąć takie wyniki ponieważ twarze rozpoznawane są już podczas nagrywania, co oznacza, że przebicie się przez dziesiątki godzin nagrania w poszukiwaniu konkretnej twarzy jest tylko kwestią znalezienia odpowiedniego wpisu w bazie danych.

System ma jednak swoje ograniczenia. Jest w stanie rozpoznać twarze, które odchylone są od kierunku w którym zwrócona jest kamera tylko o 30 stopni w pionie i w poziomie a twarz na nagraniu musi wyć większa niż 40 x 40 pikseli. Hitachi planuje udostępnić swoje oprogramowanie już w przyszłym roku. Choć na pewno przyczyni się ono do złapania kilku osób, jego możliwości są jednak trochę przerażające.

[DigInfo via Ubergizmo via The Verge]

podobne treści