nauka

Opportunity potwierdza, że na Marsie znajdowała się kiedyś zdatna do spożycia woda

Jeśli chodzi o badania Marsa, ostatnio to misja Curiosity przyciągała najwięcej uwagi mediów. Ale nie tylko ten łazik znajduje się aktualnie na Czerwonej Planecie. Po dziesięciu latach na powierzchni, łazik Opportunity cały czas nadaje. Zgodnie z najnowszymi wynikami badań, na Marsie znajdowała się kiedyś woda zdatna do spożycia.

Po dziesięciu latach od lądowania i po trzech od utraty przez NASA bliźniaczego łazika Spirit, Opportunity nadal bada skały w okolicach krateru Endurance. Jedno z jego ostatnich odkryć potwierdza doniesienia Curiosity o tym, że kiedyś na Marsie znajdowała się kiedyś woda w stanie ciekłym, którą można by było pić. W ciągu 10 lat swojej obecności na powierzchni Czerwonej Planety łazik dostarczył dowody na obecność cieczy na planecie, jednak przebadane przez niego próbki nie zawierały do tej pory śladów wody zdolnej do podtrzymania życia jaki znamy. Tym razem jednak Opportunity znalazł ślady potwierdzające odkrycia Curiosity z krateru Dale:

„Uderzające jest to jak podobna do siebie jest historia skał z krateru Dale i Endeavour”, stwierdził Steve Squyres, który nadzoruje w NASA program Mars Exploration Rover.

Niesamowita jest także wytrzymałość małego robota, którego zaprojektowano w ten sposób, by przetrwał na powierzchni 90 dni. Tymczasem uparta maszyna działa już prawie dziesięć lat.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści