nauka

Opportunity: ponad 5000 dni na Marsie

Łazik Mars Exploration Rover-B, szerzej znany jako Opportunity, wylądował na Marsie 25 stycznia 2004 roku. Według założeń jego misja miała trwać 90 marsjańskich dni. Trwa jednak do dziś i właśnie zbliża się jej kolejny krok milowy.

5000. Tyle marsjańskich dni, zwanych solami, spędził na Marsie łazik Opportunity. A ściślej mówiąc trochę więcej, ponieważ granica pięciu tysięcy została przekroczona w piątek. Nie da się ukryć, że jest to niemałe osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że początkowo misja łazika miała trwać jedynie 90 soli. NASA zakładała bowiem, że urządzenie nie przetrwa marsjańskiej zimy. Okazało się jednak, że łazik poradził sobie zarówno z nią, jak i z ośmioma kolejnymi, pomimo tego, że podczas zimy otrzymuje minimalną ilość energii ze Słońca.

Łazik Opportunity znajduje się obecnie na wewnętrznym zboczu zachodniej krawędzi Krateru Endeavour. Do tej pory przejechał już ponad 45 kilometrów, a jego dokładną trasę możecie zobaczyć na stronach NASA. Łazik zmierza właśnie w kierunku płytkiego kanału nazwanego Perseverance Valley. Do tej pory Opportunity przesłał na Ziemię około 225 000 zdjęć.

Ale uparty łazik nie zajmuje się tylko wykonywaniem zdjęć. Kilka miesięcy po swoim lądowaniu dostarczył NASA dowodów na to, że w przeszłości na Marsie płynęła woda. Urządzenie dostarczyło także danych na temat marsjańskiej atmosfery, zaobserwowało w niej chmury typu cirrus, oraz wykonało obserwacje astronomiczne niemożliwe do przeprowadzenia z Ziemi, jak obserwacje tranzytu księżyców Marsa na tle tarczy słonecznej. W 2005 roku Opportunity natknął się na pierwszy meteoryt żelazny na planecie innej niż nasza, a w następnych latach znalazł kilka kolejnych meteorytów. Miejmy nadzieję, że będzie jeszcze długo służył nauce.

Ilustracja: Wikipedia

podobne treści