smartfony

Oppo R5: smartphone tak smukły, że nie zmieściło się w nim gniazdo mini-jack

Czy jest jakaś granica, po przekroczeniu której zakończy się wyścig o tytuł „najcieńszego” smartphone’u świata? Wydaje się, że nie. Przynajmniej dla producentów. Klienci natomiast mogą zastanawiać się już teraz, czy przypadkiem nie została ona przekroczona. Najnowszy smartphone chińskiej firmy Oppo jest tak chudy, że nie zmieściło się w nim gniazdo mini-jack.

Oppo R5 – tak nazywa się aktualny posiadacz tytułu najsmuklejszego smartphone’u świata. Najnowszy produkt chińskiej firmy może pochwalić się obudową o grubości zaledwie 4,85 milimetra. I choć nie jest to do końca prawda (kamera lekko wystaje poza obudowę) i tak jest to imponujące osiągnięcie. Problem polega na tym, że przesada w dążeniu do „odchudzenia” obudowy niekoniecznie musi przełożyć się na funkcjonalność urządzenia.

Świetnym przykładem jest właśnie Oppo R5, w przypadku którego, pomimo niezłej specyfikacji technicznej, producent, podporządkowując wszystko grubości obudowy, musiał pójść na pewne kompromisty, które niekoniecznie muszą przypaść do gustu klientom. Oppo R5 to urządzenie wyposażone w ekran AMOLED pracujący w rozdzielczości 1080 na 1920 pikseli. Jego sercem jest ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 615 taktowany 1,5 GHz z układem graficznym Adreno 330, wspomaganym przez 2 GB pamięci RAM. Oprócz tego smartphone wyposażono w 16 GB pamięci wewnętrznej, modem LTE, WiFi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS oraz port microUSB. Z tyłu obudowy znajduje się aparat o rozdzielczości 13 megapikseli, a z przodu szerokokątna kamera 5 megapikseli. Oppo R5 pracuje pod kontrolą Androida 4.4 z nakładką graficzną przygotowaną przez producenta. Wszystko to zamknięte jest w niezwykle smukłej, aluminiowej obudowie o wymiarach 148,9 na 74,5 na 4,85 milimetra.

Niestety urządzenie ma też swoje wady. Pierwszą z nich jest właśnie brak gniazda mini-jack, które po prostu się nie zmieściło. W rezultacie użytkownicy będą musieli słuchać muzyki albo przez przejściówkę z portu microUSB, albo bezprzewodowo, co dodatkowo obciąży akumulator urządzenia. A ten ostatni nie należy do najpojemniejszych na świecie. Dość powiedzieć, że inni producenci, którzy zdecydowali się umieścić w swoich najnowszych urządzeniach podobne podzespoły (na przykład HTC) oferują jednak większą baterię niż 2000 mAh, które znalazło się w Oppo R5. Producent zapewnia, że dzięki funkcji szybkiego ładowania VOOC, która ma zapewnić ładowanie akumulatora od zera do 75% w 30 minut częste podpinanie urządzenia do ładowarki nie będzie bardzo bolesne, ale jednak jest to pewna niedogodność.

Proponowana przez producenta cena to 499 dolarów, czyli można zakładać, że jeśli trafi do Europy kosztować będzie 499 euro. Tylko bardzo możliwe, że wtedy nie będzie już najsmuklejszym smartphonem świata. Inna chińska firma – Vivo – już zapowiedziała przebicie tego wyniku urządzeniem o grubości 3,8 milimetra.

podobne treści