biznes

Operatorzy chcą przywrócenia opłat roamingowych

15 czerwca tego roku na terenie Unii Europejskiej weszły w życie przepisy, które zniosły opłaty roamingowe dla klientów firm telekomunikacyjnych. Operatorzy jednak skarżą się na wysokie koszty i chcieliby przywrócenia tych opłat.

Jak donosi serwis wirtualnemedia, aż 10 polskich operatorów komórkowych złożyło w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (UKE) wnioski o przywrócenie międzynarodowych opłat roamingowych dla swoich klientów. Swoje wnioski telekomy motywują dużym obciążeniem finansowym, jaki stanowić ma dla nich darmowy roaming.

Choć nowe przepisy obowiązują w całej Wspólnocie, operatorzy mogą wnioskować do krajowych regulatorów o wprowadzenie opłat roamingowych od klientów, pod warunkiem, że udowodnią, że przez darmowy roaming nie są w stanie pokryć własnych kosztów związanych z połączeniami międzynarodowymi wewnątrz Unii.

Na liście wnioskodawców znaleźli się głównie mniejsi operatorzy (Virgin Mobile, Mobile Vikings, NC+, Netia, Internetia, Telefonia Dialog, Premium Mobile i Mobile Group), ale oprócz nich na wysokie koszty skarży się też Plus oraz Play.

Na razie nie wiadomo, czy UKE uwzględni zastrzeżenia operatorów, nieznany jest też termin rozpatrzenia wniosków.

Zdjęcie: Flickr/osde8info

podobne treści