news

Operacyjna zmiana koloru oczu jest możliwa?

Wczoraj brązowe, dziś niebieskie? Pewien lekarz twierdzi, że to możliwe,
i nie ma na myśli barwnych soczewek kontaktowych, tylko operację, w
której wykorzystuje wiązkę lasera. Jednak takiej trwałej zmianie koloru oczu mogą się poddać tylko ci, którzy posiadają brązowe tęczówki, a woleliby niebieskie.

Doktor Gregg Homer, założyciel kalifornijskiej firmy Stroma Medical, opracował procedurę Lumineyes, która trwa tylko 20 sekund. Tyle czasu potrzeba, by zyskać błękitne spojrzenie. Zabieg usuwa z oczu melaninę, co skutkuje zamianą koloru tęczówki. Całkowita zmiana jest widoczna po 2-3 tygodniach.

Nadal nie będzie to „naturalny” niebieski, tylko wybarwiony brąz, ale usunięcie melaniny z wierzchniej warstwy tęczówki jest nieodwracalne. Procedura jest tak łatwa, ponieważ osoby niebieskookie tak naprawdę nie posiadają innego barwnika, tylko mniej melaniny w tęczówce.

Zabieg ma kosztować około 4,8 tysiąca dolarów, ale na razie Homer potrzebuje 800 tysięcy, by dokończyć badania, które prowadzi już od 10 lat. Jeśli próby kliniczne będę kontynuowane zgodnie z planem, procedura ma być dostępna za 18 miesięcy.

Czy będzie popularna? Dla osób z naszego obszaru geograficznego to trudniejsze do zrozumienia, ale niebieskie oczy to dziedziczna cecha recesywna, więc coraz rzadsza, szczególnie w społeczeństwach zróżnicowanych etnicznie. [Daily Mail]

podobne treści