aplikacjeinternetnews

Opera Ice – rewolucja na rynku przeglądarek na urządzenia mobilne?

Norwegowie idą na całość. W obawie przed utratą udziałów na rynku urządzeń mobilnych Opera przesiądzie się z Presto na rzecz zdobywającego ostatnio coraz większą popularność silnika WebKit. To właśnie na nim będzie bazować nowa przeglądarka Skandynawów dla Androida i iOS – Opera Ice.

Nim część z was spanikuje (choć rzecz tyczy się może jakichś 2% internautów) – kierownictwo firmy nie planuje na razie podobnych ruchów w wypadku zwyczajnej, desktopowej wersji Opery. Czym zaś będzie nowa Opera Ice? Zdaniem szefa firmy ma ona, najogólniej mówiąc, reprezentować zupełnie inne spojrzenie na szeroko pojętą koncepcję przeglądarki internetowej. Jest do bólu prosta – nie posiada żadnych przycisków, osobnego menu ani innych drobnostek, w całości koncentrując się na sprawnym przekazywaniu treści. Brzmi znajomo? Powinno – mniej więcej takie samo podejście od jakiegoś czasu prezentuje ze znakomitą większością swoich produktów sam Microsoft. Gesty będą stanowić bardzo ważną, integralną część obsługi Opery Ice.

Dlaczego zdecydowano się na taki a nie inny kierunek rozwoju mobilnej przeglądarki Norwegów? Jak stwierdził sam szef Opery:

Opera Mini jest wspaniała, ale nie jest w pełni dojrzałą, ukształtowaną przeglądarką pokroju Chrome’a czy Safari. W Internecie istnieje zbyt wiele stron, które z nią nie współpracują. My zaś musimy skupić się na dostarczaniu naprawdę mocnych produktów dla Androida i iOS, ponieważ to w tej chwili dwie najważniejsze platformy mobilne na świecie.

Brzmi ciekawie. Pomimo tego, Opera Ice ciągle stanowi dla nas swego rodzaju zagadkę. Trudno na dziś powiedzieć o niej coś, co z całą pewnością znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości – wszystko co o niej wiemy to na razie same, powtarzane od lat banały na temat jej rzekomych zalet. Tak czy inaczej, warto poczekać przyszłego miesiąca, kiedy to nowe dzieło Opery wreszcie ujrzy światło dzienne i doczeka się pierwszych, nienaznaczonych marketingowym bełkotem, obiektywnych recenzji.

Tymczasem – możemy obejrzeć filmik ze wstępnej prezentacji Opery Ice autorstwa redakcji serwisu Pocket-Lint.

 

Trzeba przyznać – wygląda całkiem zgrabnie (choć mam nadzieję, że nadmierna prostota nie odbije jej się czkawką).

podobne treści