aplikacjenewssamochody

Open Automotive Alliance: Android w każdym samochodzie

Podczas trwających obecnie w Las Vegas targów Consumer Electronics Show ogłoszono powstanie Open Automotive Alliance, sojuszu producentów, których celem będzie wprowadzenie Androida w świat motoryzacji.

Jak można się domyślać w skład Open Automotive Alliance wchodzi przede wszystkim Google, które odpowiedzialne będzie za mobilny system operacyjny przeznaczony dla samochodów. Produkcją układów, na których system ten będzie działał zająć ma się Nvidia, a Audi, Honda, Hyundai oraz General Motors instalować będą to połączenie w swoich nowych samochodach.

„Miliony ludzi są już zaznajomione z Androidem, z którego korzystają na co dzień,” stwierdził w oświadczeniu prasowym Sundar Pichai z Google. „Ekspansja Androida do przemysłu motoryzacyjnego ułatwi naszym partnerom integrację technologii mobilnej z samochodami a kierowcom udostępni płynne wrażenia z korzystania z systemu, więc będą mogli skupić się na drodze.”

Open Automotive Alliance ma nadzieję, że ich szeregi już niedługo poszerzą się o kolejnych producentów samochodów, a deweloperzy szybko docenią możliwości, jakie dawać ma im dostęp do naszych samochodów. Najpierw jednak Google musi dokończyć prace nad specjalną wersją androida, która w bezpieczny, a jednocześnie łatwy sposób, będzie umożliwiała deweloperom dodawanie trybu samochodowego do ich aplikacji. Można spodziewać się, że ta wersja Androida będzie przede wszystkim wspierała przenoszenie nawigacji ze smartphone’a na przyciski znajdujące się na kierownicy czy wyświetlanie danych (na przykład z GPS) na wbudowanych w deskę rozdzielczą wyświetlaczach. Ale na razie są to tylko spekulacje, które powinny zostać rozwiane jeszcze w tym roku.

Inicjatywa Google nie jest pierwszym projektem, który zmierza do ścisłej integracji samochodów ze smartphone’ami. Apple już jakiś czasu spogląda w tym kierunku i integruje Siri z niektórymi modelami samochodów, podczas gdy Ford wprowadza do swoich pojazdów technologie opracowane przez Microsoft. Producenci samochodów, nawet ci, którzy wchodzą w skład Open Automotive Alliance, nie sprawiają jednak wrażenia, jakby chcieli wiązać się na stałe z konkretnym mobilnym systemem operacyjnym – Honda współpracuje z Apple nad projektami związanymi z Siri, podczas gdy General Motors pracuje nad własnym ekosystemem aplikacji samochodowych.

podobne treści