news

ONZ planuje debatę nad zakazem stosowania „morderczych robotów”

Jeszcze nie tak dawno temu tematem robotów, które zabijają ludzi, zajmowali się jedynie scenarzyści. W przyszłym roku całkowicie na poważnie zajmie się nim Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Podczas sesji, która odbędzie się w poniedziałek w Genewie, ONZ zajmie się tematem „morderczych robotów”, czyli systemów wojskowych, których oprogramowanie dopuszcza automatyczne otwarcie ognia po spełnieniu pewnych warunków brzegowych. Agenda spotkania przewiduje dyskusję na temat zalet i wad tworzenia systemów, które nie czekają na potwierdzenie pochodzące od sterującego nimi żołnierza, a autonomicznie podejmują decyzję o otwarciu ognia.

Nietrudno pojąć dlaczego dla wojskowych pociągają tego typu urządzenia – automat jest w stanie zareagować dużo szybciej niż człowiek, co, zwłaszcza w przypadku systemów obronnych, stosowanych już teraz na przykład przez USA czy Izrael, ma decydujące znaczenie. Z drugiej jednak strony nie są one wolne od wad. I to sporych – jest duża różnica pomiędzy błędem w oprogramowaniu, którego rezultatem jest utrata danych, a błędem, który skutkuje czyjąś śmiercią. Trudno też określić kto właściwie miałby być odpowiedzialny za działania autonomicznej i uzbrojonej maszyny. Nie wspominając już o tym, że sama wizja takiej przyszłości jest dość niepokojąca.

Nic dziwnego, że już od kilku lat Human Rights Watch wraz z Harvard Law School wzywają do opracowania traktatów międzynarodowych, które wprowadzałyby zakaz rozwoju tego typu uzbrojenia. Już w ubiegłym roku udało im się zwrócić uwagę ONZ na ten problem, opracowano nawet stosowny raport, który zwracał uwagę właśnie na problemy z odpowiedzialnością za działania uzbrojonych autonomicznych robotów, ale na razie nie doprowadziło to do żadnych działań ze strony zainteresowanych państw.

W takich okolicznościach trudno oczekiwać, by dyskusja, jaka odbyć się ma w przyszłym tygodniu, przyniosła jakieś przełomowe rozwiązania, ale biorąc pod uwagę szybki rozwój technologii, wcześniej czy później kwestia uzbrojonych autonomicznych robotów musi zostać uregulowana. Miejmy nadzieję, że w sposób, który zapewni bezpieczeństwo ludziom.

Zdjęcie: Flickr/United Nations Photo

podobne treści