aplikacje

OneClick: Ściąganie plików torrent bez klienta

Protokół wymiany i dystrybucji plików przez Internet o nazwie BitTorrent ma prawie same zalety – dzieląc pasmo pomiędzy osoby, które w tym samym czasie ściągają dany plik odciąża znacząco łącza serwera udostępniającego pliki.

Żeby skorzystać z jego możliwości wystarczy tylko ściągnąć klienta, skonfigurować go, otworzyć odpowiednie porty w firewallu itd. Nie jest to trudne, ale dla wielu osób własnoręczne grzebanie w ustawieniach jest mniej więcej tak przerażające jak perspektywa porannej wizyty policji, ponieważ ktoś kiedyś powiedział im, że torrenty to samo zło.

Nie będę udawał, że torrenty nie służą bardzo często służą do udostępniania pirackich kopii filmów i nagrań, ponieważ rzeczywistość jest jaka jest. Ale w plikach torrent nie znajdują się jedynie pirackie dane – wiele osób udostępnia w ten sposób swoją pracę nie oczekując niczego w zamian, jednak z powodu konieczności ściągania dodatkowego oprogramowania i aury przestępstwa, które je otacza, wielu ludzi nie korzysta w ogóle z protokołu BitTorrent.

Dlatego BitTorrent Labs opracowało rozszerzenie do przeglądarki Chrome o nazwie „OneClick Chrome Extension”, dzięki któremu można ściągnąć na dysk pliki torrent w dokładnie taki sam sposób w jaki ściągany jest każdy inny plik znajdujący się na serwerze – przy pomocy jednego kliknięcia.

Patrick Williams, jeden z twórców rozszerzenia „OneClick Chrome Extension” wyjaśnia co zainspirowało ich do pracy:

„Użytkownicy są przyzwyczajeni do ściągania polików przy pomocy przeglądarki. Zamiast uczyć ich nowych sposobów na ściąganie plików, powinniśmy znaleźć sposób na to, by dopasować się do ich przyzwyczajeń. Innymi słowy ściąganie torrenta powinno zajmować dokładnie tyle samo kliknięć co ściąganie zwykłego pliku. Jedno.”

[OneClick via boingboing]

podobne treści